Hrvat pokazao što je u trgovini kupio za nekadašnjih 300 kuna: ‘Jeftinije mi je umrijeti’

dnevno - prije 2 mjeseca - link

“Inflacija je još uvijek postojana u segmentu usluga. Ona se praktički ne smanjuje i to je vezano s još uvijek vrlo snažnim rastom plaća”, rekao je Vedran Šošić, glavni ekonomist Hrvatske narodne banke. Iako je rekao i da u HNB-u vide vrlo jasne dezinflacijske procese, slaba je to utjeha brojnih Hrvatima kojima pada mrak na oči svaki puta kada odu kupovati hranu i osnovne potrepštine.

Jedan je Hrvat na Redditu slikovito opisao koliko su cijene otišle gore u posljednje tri godine. Objavio je fotografiju namirnica koje je kupio za 37, 60 eura što je ekvivalent gotovo 300 kuna. “Nekadašnjih 300 kuna, jeftinije je umrijeti”, napisao je uz sliku na kojoj se može vidjeti 11 artikala. Jogurt, keksi, kava, sir, kolači, nešto mesa i povrća dio je siromašne kupnje za pozamašan iznos.

Objava je ubrzo skupila skoro 500 komentara, neki su sasuli kritike jer su procijenili da se u toj košarici nalaze i neki artikli bez kojih se može, poput cigareta, a neke su nazvali luksuzima poput ‘brendiranih’ keksa i mesa. Smatraju, najskuplje je kupovati ovako pakirano meso, a umjesto toga bolje je kupiti, primjerice, cijelo pile pa naučiti kako ga raskomadati i smrznuti ostatak koji se u tom trenu ne koristi.

Foto: Reddit/Screenshot

Ljudi su ogorčeni: Najbolje je jesti travu i spavati pod mostom

No, više je bilo onih koji su ogorčeni zbog rasta, a dobro pamte što su prije mogli kupiti za isti iznos. “Samo vi se*ite u komentarima, 300 kuna je bilo za kolica stvari, a ne za jednu vrećicu. Prejadno”.

“Doslovno se sjećam da sam bio klinac prije 14 godine kako je netko u Kauflandu napunio dvoja kolica stvari za 400 kuna. Tada sam mislio kako su to bogati ljudi, pokupovali pola trgovine”, napisao je jedan korisnik u komentarima dok se drugi nadovezao da je za 100 eura u Metrou bilo hrane za mjesec dana.

“Najbolje je jest travu i spavat ispod mosta. Umjesto da se ekipa zapita zašto cijeli život jedu meso sumnjive proizvodnje i kvalitete, oni će napadat nekoga tko kupi Dukatov ili Vindijin proizvod i predstavljati to kao luksuz”, ogorčeno pišu dalje u reakcijama.

Foto: Reddit/Screenshot

‘Hrana ne smije biti luksuz’

“Tužno je kako su se Hrvati naviknuli na loše, to jest na minimalno. Plaće su otišle gore, ali je platna moć novca dolje. Luksuz ili ne, poanta je da si te iste namirnice prije mogao kupiti za duplo manje novaca”. Svi se slažu, hrana ne bi trebala biti luksuz ni u kojem društvu.

“To je osnovna životna potreba i svatko bi si trebao priuštiti cekin ako želi. U redu, u cigare neću ulaziti, ali za Boga miloga, ako smo spali na to da je ‘markirana piletina’ luksuz, onda možemo komotno i zrak početi naplaćivati”.

Foto: Damjan Tadic / CROPIX/Ilustracija

Cijene u inozemstvu

Jedna je žena u komentarima otkrila da živi u Ujedinjenom Kraljevstvu te da se šokirala koliko je u Hrvatskoj skuplje. “Došla sam u Hrvatsku dva puta nakon što je uveden euro, imate cijene da se nisam mogla prestati čuditi. Duple od UK i od većine država u Europi, a plaće trećina od onoga što se vani zarađuje. Užas”. Priložila je sliku tableta za perilicu posuđa.

Foto: Reddit/Screenshot

Netko je pokazao što je za 20 eura kupio u Njemačkoj. Bilo je tu svega, od nekoliko vrsta voća, ‘bio’ napitaka i sokova koji inače spadaju pod skuplje namirnice. Dosta slatkiša, povrće i kremasti hladni desert od čokolade. Nije teško zaključiti, iako se i ovo čini skupo, u Hrvatskoj bismo to sigurno platiti više.

Foto: Reddit/Screenshot

 

 

 

“Živim u Berlinu, namirnice kupujem iz Rewe dućana i Edeke, ponekad Amazon Fresh. Nemam auto, tako da naručim svaka dva tjedna novu turu namirnica koja mi je dostavljena besplatno na vrata. Mjesečno trošim između 100 i 150 eura na namirnice, a jedem zdravo i kupujem “skupe” vege odreske i slicne stvari jer su mi fine. Kad odem u Hrvatsku, tih 150 eura potrošim u prvoj kupnji na bazične stvari.

Objava Hrvat pokazao što je u trgovini kupio za nekadašnjih 300 kuna: ‘Jeftinije mi je umrijeti’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Gospodarstvo i turizam (510)inflacija (61)trgovina (27)