novilist - prije 7 sati - link

RIJEKA Nogometaši Rijeke putuju na uzvrat play-offa Konferencijske lige bez prednosti s Rujevice, Olimpija je i nakon deset susreta ove sezone ostala neporažena. Ljubljančanima, sastavu španjolskog trenera Victora Sancheza, to je treći remi. Bijeli su bili bolji, dominirali su do jedanaesterca, koji je skrivio Rukavina. Pedro Lucas je u 76. minuti s bijele točke gostima donio izjednačenje nakon što je Franjo Ivanović u 33. minuti prekrasnim pogotkom domaćima donio vodstvo.

Foto galerija: Rijeka – Olimpija na Rujevici Foto: Vedran Karuza

Uzvrat idućeg četvrtka u Ljubljani dat će odgovor koja će momčad igrati u Konferencijskoj ligi, koja u četvrtom izdanju doživljava korjenite promjene. Naime, 36 momčadi bit će u jednoj skupini i odigrat će šest utakmica, tri doma i tri u gostima. Osam najboljih direktno će se plasirati u osminu finala, dok će preostalih 16 sastava odigrati jednu rundu nokaut faze. Pobjednici će nastaviti nokaut fazu natjecanja… Bijelima je san nastaviti natjecanje. Nije to nemoguća misija, Riječani su jučer bili bolja momčad, ali u uzvratu će im trebati malo više sreće, želje i znanja.

Prvu priliku Rijeka je imala u petoj minuti. Ivanović je odigrao za Pašalića, koji mu je sjajno vratio loptu, odigravši u dubinu. Ivanović je iskosa izašao pred dobro postavljenog vratara Vidovšeka, koji je ramenom spriječio vodstvo Bijelih.

Domaći su nastavili u dobrom ritmu. Pašalićev udarac s 20 metara u 11. minuti bio je lak plijen za Vidovšeka, ali bio je to samo nastavak dominacije Bijelih, koju su u 12. minuti raščistili prvu opasniju prijetnju gostiju koja je stigla s lijevog boka. Dvije minute kasnije, Doffo je poslao loptu na tribine prema Armadi.

U 21. minuti zatresla se prečka, Pašalić ju je pogodio direktno iz kornera, izazvavši uzdahe domaćih navijača. Igrač koji je bio na EURO-u u Njemačkoj, a sada je na pretpozivu izbornika Zlatka Dalića za utakmice Lige nacija, bio je zapažen na otvaranju utakmice, kojoj su gosti pristupili s puno opreza. Španjolski trener Victor Sanchez nije želio srljati, ali ni presing domaćih nije išao previsoko.

Iz gužve u 30. minuti nakon kornera domaćih moglo se napraviti više, ali Pašalić nije dobro zahvatio loptu. Zato su navijači gostiju izvadili zelene, bijele i narančaste balone, koje su potom počeli bušiti… No, ubrzo je uslijedila prava erupcija radosti, u 33. minuti jedna presječena lopta na sredini terena došla je do Jankovića, koji je odigrao u dubinu za Ivanovića. Napadač Riječana jednim se potezom oslobodio triju braniča i sjajnim udarcem s 14 metara iskosa pogodio suprotni kut nemoćnog Vidovšeka – 1:0.

Vodstvo kao da je malo uspavalo Đalovićećevu momčad. U 45. minuti otvorilo se na lijevoj strani, Sualehe je imao vremena naciljati Florucza na pet metara, austrijsko desno krilo ostalo je potpuno zaboravljeno, ali nije stigao dobro reagirati, lopta se od njegovog koljena odbila preko gola. Gosti su prokockali najveću prigodu u prvom dijelu, a domaći navijači mogli su puno radosniji na predah.

U 13. sekundi nastavka Vidovšek je spriječio “reprizu” prvoga gola. Janković se oslobodio pratnje i s 15 metara desnom nogom gađao suprotni kut. Ovoga puta Vidovšek je dobro reagirao.

Pogrešku kapetana Ratnika nije iskoristio Ivanović, koji je s 14 metara u 50. minuti pucao preko gola. Samo minutu kasnije Muhamedbegović je prebacio gol domaćih iz izgledne situacije. U 54. minuti Motika je dijagonalom pokušao iznenaditi Zlomislića, ali nije pogodio cilj.

Sjajno je Pašalić prošao po desnoj strani, nakon slaloma ubacio je za Ivanovića, koji je uspio iz blizine skrenuti loptu, ali ne dovoljno snažno da bi ona završila u mreži. Gosti su se još jednom izvukli, ali pokazali su zube na otvaranju puno sadržajnijeg nastavka utakmice.

Pašalićev slobodan udarac pretvorio se u moru za Vidovšeka. Uspio je loptu skrenuti u korner, a domaći mogu žaliti što Ivanović nije uspio glavom skrenuti loptu u mrežu.

Od 69. minute Bijeli su ulaskom Selahija zaigrali s dva defenzivna veznjaka. No, to je samo značilo više opreza, ali Bijelima je trebao još jedan trenutak nečije inspiracije. Nažalost po domaće, druga izmjena nije donijela sreću. Rukavina je zakasnio, Jorge Silva je uletio po boku pred vrata domaćih. Odnio je Rukavina loptu, ali udario je po gležnju bočnog igrača gostiju. Sudac se nije dvoumio, pokazao je na bijelu točku. Siguran s “kreča” bio je Pedro Lucas – 1:1.

Izjednačujući gol dao je krila gostima, koji su slučajno došli do izjednačenja. Zabili su i drugi gol, Durdov glavom, ali označeno je zaleđe. No, Riječani su u gužvi u trećoj minuti nadoknade mogli do vodstva, ali nije bilo prave reakcije pred golom gostiju. Tri minute kasnije udarac Rukavine gosti su uspjeli blokirati, a Ivanović škaricama nije pogodio cilj.

Poslije utakmice obje momčadi nagrađene su pljeskom svojih navijača. Poslije Rujevice i dalje je sve otvoreno.

Objava FOTO Lucas s bijele točke poništio Ivanovićevu majstoriju. Obje momčadi nagrađene pljeskom svojih navijača pojavila se prvi puta na Novi list.

HNK Rijeka (227)NK Rijeka (177)Sport (10966)