novilist - prije 2 mjeseca - link

LEIPZIG  Sudačka nadoknada drugi je put bila kobna za hrvatsku reprezentaciju u skupini B, a to znači da je EURO za Hrvatsku gotovo sigurno završen. Doduše, postoji vrlo tanka nada da bi dva osvojena boda mogla biti dovoljna za čudo, ali taj scenarij iz ove perspektive izgleda kao znanstvena fantastika. Jednostavno, završne sekunde utakmice s Italijom u Leipzigu su zakucale sve hrvatske nade u crnu zemlju.

Počelo je nekako lagano, s time da se odmah vidjelo da Luciano Spalletti ne želi baš ništa prepustiti slučaju. Složio je udarnu momčad s trojicom stopera kojima su u fazi obrane pomagali bočni igrači iz veznog reda, nedvojbeno pokazajući da mu prioritet predstavlja čuvanje vlastite mreže. Igrala se 5. minuta kada je stiglo prvo veliko iskušenje za Talijane. Luka Sučić zavukao se s boka prema sredini i opalio pod prečku s više od 25 metara, a Gianluigi Donnarumma izbio je loptu u korner koji nije donio baš ništa.

Foto V. KARUZA

Već u startu bilo je jasno da Zlatko Dalić ostaje vjeran svojoj tezi o strpljenju. Hrvatska se postavila autoritativno, pokušavajući brojnim, vrlo često presporim dodavanjima pronaći pukotinu u obrani suparnika, s tim da joj je pritom pomogao defenzivni gard Azzurra, što je zapravo bilo sasvim logično jer je njima za drugo mjesto u skupini bio dovoljan i neriješeni rezultat. U takvom rasporedu snaga na trenutke se činilo da su postavke rukometne jer je svaki dolazak hrvatske reprezentacije do napadačke trećine za sobom povlačio zatvaranje talijanskog oklopa oko kaznenog prostora.

Željeni gol

Naravno, to je sa sobom nosilo i određeni rizik za momčad koja nastoji napadati. Budući da su se bekovi hrvatske reprezentacije uglavnom dizali visoko, svaka izgubljena lopta suparniku je otvarala prostor za brzi napad preko krila. Talijani su u nekoliko navrata taj dio uspješno odradili, ali njihovi ubačaji s boka nisu bili dovoljno precizni sve do 21. minute kada čak nisu ni bili u kontri. Lorenzo Pellegrini je s lijeve strane lansirao centaršut blizu peterca, u visini druge stative, a Mateo Retegui je pucao glavom, nadskočivši Joška Gvardiola od kojeg se lopta odbila u korner. Ta prilika označila je početak razdoblja talijanske inicijative koja je u 27. minuti iznjedrila mrtvu šansu za Alessandra Bastonija. Srećom po hrvatske ambicije, Dominik Livaković je vrhuski reagirao.

Posjed lopte ubrzo se vratio na hrvatsku stranu, baš kao i rukometno kruženje oko vrlo disciplinirane talijnske obrambene formacije. Azzurri su malo teže disali u dvije, tri situacije, ali ipak nisu dozvolili stvaranje opasnosti pred Donnarummom. Do odlaska na odmor postalo je jasno da Dalić mora nešto poduzeti. Njegov prvi potez predstavljalo je uvođenje Ante Budimira umjesto Marija Pašalića. Igra se nije ubrzala, a taj detalj bio je prilično važan. No, u 51. minuti sve se počelo mijenjati. Andrej Kramarić je pucao, Davide Frattesi je ispružio ruku na putanju lopte, a Danny Makkelie je pokazao na bijelu točku.

Doduše, Donnarumma je pročitao namjeru Luke Modrića i obranio je njegov udarac, ali nastavak igre konačno je donio toliko željeni gol. Talijani su se pokušali izvući sa svojeg dijela terena nakon obranjenog jedanaesterca, a hrvatski igrači im to nisu dozvolili. Na kraju je Sučić pokupio loptu na desnoj strani i centrirao na Budimira, čiji pokušaj je Donnarumma uspio odbiti. Međutim, Modrić je bio prvi na tom otpatku i zatresao je mrežu – 1:0.

Kroz ušicu igle

Tu se sve promijenilo jer Spalletti više nije imao rezultat koji mu je na početku utakmice jamčio plasman na drugo mjesto skupine B. Rovitog Federica Dimarca zamijenio je puno ofenzivnije orijentirani imenjak mu Chiesa i Talijanu su se bacili u stvaranje pritiska. U 61. minuti malo je nedostajalo da Bastoni nakon kornera glavom pogodi brzo izjednačenje. Ovoga puta njegov udarac je prohujao desetak centimetara iznad prečke. Mreža je sačuvana, ali ostala je činjenica da je Bastoni još jednom ostao sam kao duh na prekidu.

No, puno više od toga zabrinjavao je novi odnos snaga na terenu jer su Talijani hrvatsku reprezentaciju praktički sabili u kazneni prostor, a to je trajalo i trajalo… Dalić je reagirao uvođenjem Ivana Perišića i Luke Ivanušeca umjesto Sučića i Matea Kovačića. To nije previše pomoglo, iako je prvi nalet Azzurra uspješno izdržan. No, do kraja utakmice je u tom trenutku ostalo još 20 minuta, plus Makkeliejeva nadoknada. Dalić i Spalletti vukli su potez za potezom, a završnica je donijela dojam da su se Talijani ispuhali. Opet, svi znaju bogatu povijest njihovih provlačenja kroz ušicu igle na velikim natjecanjima.

U 87. minuti skoro se potvrdilo koliko je to točno. Srećom po hrvatsku reprezentaciju, oštar prizemni ubačaj kroz peterac s desne strane bio je prebrz za sve talijanske napadače. Nakon te situacije svaka nova sekunda je dizala tenziju na obje strane, i to jako. Povrh toga, Makkelie je procijenio da sudačka nadoknada mora iznositi barem osam minuta. Vrijeme je teklo neopisivo sporo, a kada je već skoro iscurilo, Mattia Zaccagni je desnicom probio Livakovića – 1:1.

Hrvatska – Italija 1:1

Leipzig stadion. Gledatelja 40.000. Strijelci: 1:0 Modrić (55′), 1:1 Zaccagni (90’+8′). Sudac: Danny Makkelie (Nizozemska) 6.

HRVATSKA: Livaković 7, Stanišić 6, Šutalo 6,5, Pongračić  6, Gvardiol 7, Modrić 7 (od 80′ Majer -), Brozović 6,5, Kovačić 6 (od 70′ Ivanušec -), Sučić 6,5 (od 70′ Perišić -), Kramarić 6,5 (od 90′ Juranović -), Mario Pašalić 6 (od 46′ Budimir 6,5).

ITALIJA: Donnarumma 7, Darmian 6 (od 82′ Zaccagni -), Bastoni 6,5, Calafiori 6,5, Di Lorenzo 6, Barella 6, Jorginho 6,5 (od 82′ Fagioli -), Dimarco 6 (0d 57′ Chiesa 6,5), Pellegrini 6 (od 46′ Frattesi 6), Retegui 6,5, Raspadori 6 (od 75′ Scamacca -).

Foto galerija: Tuga Vatrenih u Leipzigu Foto: Vedran Karuza

Foto galerija: Gol Luke Modrića u Lepzigu Foto: Vedran Karuza

Foto galerija: Hrvatska – Italija u Leipzigu Foto: Vedran Karuza

Objava FOTO Hrvatska tragedija: Zaccagni u osmoj minuti nadoknade spriječio pobjedu Vatrenih i plasman u nokaut fazu pojavila se prvi puta na Novi list.

Euro 2024. (1306)hrvatska nogometna reprezentacija (624)nogomet (2477)