Film o Ratku Rudiću osvojio nagradu na Oly House Film Festivalu

novilist - prije 5 sati - link

Dokumentarni film o proslavljenom hrvatskom vaterpolskom stručnjaku Ratku Rudiću, “Dogodio se – Ratko Rudić – istinita životna priča,” autora Dejana Aćimovića, osvojio je glavnu nagradu u izboru olimpijaca na prvom OLY House Film Festivalu koji se održavao u vrijeme Olimpijskih igara u Parizu.

“Naći se u konkurenciji jednog tako važnog svjetskog događaja kao što je OLY House Film Festival je prvenstveno velika čast a pritom još i dobiti nagradu Olympians Choice Award u konkurenciji filmova “Moze – 13 steps”, o Edvardu Mozesu, olimpijskom i svjetskom šampionu na 400 metara sa preponama, “Kangaroo” o najvećem gruzijskom sportašu dvadesetog stoljeća, trostrukom olimpijskom pobjedniku Viktoru Saneyevu, film “The Sirens of Ukraine” o ukrajinskim sestrama blizankama Maryni i Vladyslavi Aleksiiv koje su bježeći pod bombama iz svog stana ponijele sa sobom samo olimpijske medalje iz Tokija 2020. ali su se vratile kući da bi se mogle pripremati za Olimpijske igre u Parizu 2024. je ogromno priznanje na koje smo jako ponosni”, kazao je Aćimović nakon osvajanja nagrade.

Svjetska organizacija olimpijaca (World Olympians Association), ugostila je svoj prvi OLY House Film Festival tijekom Olimpijskih igara u Parizu. Na Festivalu su prikazani filmovi koje su snimili olimpijci ili su o olimpijcima i olimpijskom pokretu.

Žiri se sastojao od međunarodno nagrađivanih filmaša i olimpijaca i dodijelio je nagrade za Najbolji dugometražni film, Najbolji kratki film, Posebnu nagradu žirija te Nagrada publike.

Prikazano je dvadeset i pet filmova uključujući filmove o boksu, dizanju utega, kriketu, vaterpolu, surfanju, umjetničkom plivanju….

Svjetska udruga olimpijaca predstavlja i ujedinjuje olimpijske sportaše svih dobnih skupina i sportova, osnažujući ih kako bi mogli voditi projekte koji služe njihovim zajednicama diljem svijeta.

O filmu o Ratku Rudiću kroz 115 minuta govori se o putu najtrofejnijeg vaterpolskog stručnjaka na svijetu, od njegovih igračkih početaka u Zadru do fantastičnih trenerskih rezultata.

Prve utakmice odigrao je za Zadar, prvi trofej je osvojio pod kapicom splitskog Jadrana, a obilježio je i značajan dio epohe beogradskog Partizana.

Rudić je upisao 297 nastupa za vaterpolo reprezentaciju Jugoslavije te je osvojio sedamnaest klupskih naslova i devet reprezentativnih medalja.

Međutim, kao trener čija je karijera trajala 39 godina, bio je još uspješniji. Osvojio je čak 39 medalja, od čega 16 zlatnih, što ga čini najboljim hrvatskim trenerom svih vremena u svim sportovima.

Također je i drugi najuspješniji izbornik u povijesti svih sportova nakon brazilskog odbojkaškog stručnjaka Bernarda Roche de Rezendea, koji ima 52 medalja.

Na olimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima, osvojio je 16 medalja, od čega deset zlatnih. Medalje je osvajao vodeći pet različitih nacionalnih reprezentacija – Jugoslaviju, Italiju, SAD, Hrvatsku i Brazil.

Jedini je vaterpolski trener koji je osvojio četiri olimpijska zlata i jedini koji je četiri puta zaredom osvojio medalju na Olimpijskim igrama, od čega tri puta zaredom zlata.

S Jugoslavijom je osvojio dva olimpijska i jedno svjetsko zlato. S Italijom je bio olimpijski pobjednik, europski i svjetski prvak. Isto je ponovio i s reprezentacijom Hrvatske.

Reprezentaciju SAD-a odveo je do zlata na Panameričkim igrama, a Brazila do srebra na istom natjecanju.

Objava Film o Ratku Rudiću osvojio nagradu na Oly House Film Festivalu pojavila se prvi puta na Novi list.

dokumentarni film (14)Film (218)Mozaik (665)