FER-ovi robotičari pobijedili na prestižnom svjetskom natjecanju!

netokracija - prije 3 mjeseca - link

U konkurenciji koja prelazi šezdeset timova iz raznih svjetskih sveučilišta, istraživačkih institucija i tvrtki, FER-ov tim je nakon dvije godine natjecanja došao do finala i odnio pobjedu! Tim predvođen Barbarom Arbanas Ferreirom bio je bolji od timova Fly Eagle (Kina/UAE), Roc (Švedska/Danska), Warsaw Minotaurs (Poljska) i Team Kaist (Južna Koreja).

MBZIRC (The Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge) prestižno je robotičko natjecanje koje predstavlja vrhunac inovacija i tehnološke izvrsnosti u području robotike. Održava se svakih nekoliko godina u Abu Dhabiju, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, okupljajući najsvjetlije umove i najnaprednije tehnologije iz cijelog svijeta, objašnjava nam profesor s FER-a i mentor pobjedničkog tima Nikola Mišković:

Služi kao platforma za prikazivanje izvanrednih dostignuća u autonomnoj robotici te njihovih potencijalnih primjena u različitim područjima. S obzirom na bogat fond nagrada i veliku razinu medijske eksponiranosti, natjecanje predstavlja izuzetno privlačnu priliku za najbolje robotičke timove diljem svijeta.

Iako su nagrade definirane na stranici natjecanja, i prvome timu pripada nagrada od 2 milijuna dolara, dobili smo informacije od tima da to nije dedicirani iznos te da će tek tijekom narednih tjedan dana znati točno koliku će nagradu dobiti

Studenti doktorskog studija i postdoktorski istraživači stvorili su najbolje autonomno plovilo i letjelicu

Hrvatski tim je sastavljen od robotičara s Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) u Zagrebu, a članovi tima su znanstvenici i inženjeri iz dva robotička laboratorija, LABUST (Laboratorij za podvodne sustave i tehnologije) i LARICS (Laboratorij za robotiku i inteligentne sustave upravljanja):

Tim broji dvadesetak članova, većinom studenata doktorskog studija, nekoliko postdoktorskih istraživača te profesora koji vrijedno savjetuju i pomažu timu.

Ovo treće izdanje MBZIRC-a, čija je tema Veliki Pomorski Izazov, želi pomicati tehnološke granice u scenarijima nadzora na moru i u zraku, uključujući dva ključne komponente: inspekciju i intervenciju. Govorimo zapravo o dva zadataka.

Jedan robotski tim sastavljen je od autonomnog plovila i nekoliko autonomnih letjelica koji treba pronaći i identificirati zadani brod te s njega dohvatiti zadane predmete od interesa, ističe Nikola:

U drugom zadatku, u dohvaćanju predmeta sudjeluju letjelice s robotskim manipulatorom te robotska ruka montirana na autonomno plovilo. Dodatnu težinu izazovu pridodaje nemogućnost korištenja globalnog lokalizacijskog sustava, GPS-a.

Svi timovi dobili su isti katamaran, odnosno hardver koji su slobodni nadograđivati svojim senzorima, aktuatorima i komponentama koje će im pomoći u obavljanju zadataka. S druge strane, dronove koje koriste u natjecanju su FER-ovi ili su kupljeni, govori Nikola:

Neke od njih smo kupili, a neke izradili. Za zadatke prikupljanja objekata na letjelice i robotsku ruku ugradili smo robotsku hvataljku koju smo sami dizajnirali.

Natjecanje je počelo još prije dvije godine!

U natjecanje su krenuli čak prije dvije godine s whitepaperom, gdje su trebali pokazati idejno rješenje zadanog problema. Nakon evaluacije i prolaska inicijalne faze, predloženi koncepti testirani su u simulacijskom okruženju:

Nakon toga, žiri je prošle godine u listopadu došao do nas da uživo vide neke dijelove primjene tog zadatka te ima li tim zadovoljavajuću infrastrukturu kako bi mogli obaviti finalne pripreme za izazov.

U prosincu prošle godine saznali smo da smo ušli u prvih pet. Otkako smo dobili katamaran od organizatora u travnju prošle godine, krenuli smo s pripremama za završnu fazu natjecanja.

Većinom su radili u FER-ovim laboratorijima u Zagrebu gdje su pripremali i testirali svoja rješenja. Za sve veće testove i integraciju sustava, boravili su u Centru za morske tehnologije Pomorskog fakulteta u Rijeci, gdje su imali direktan pristup luci i moru za testiranje cjelokupnog sustava.

Katamaran ih je izdao na moru nekoliko puta

Zanimljive situacije priredili su im roboti sa svojim ponekad nepredvidivim ponašanjem tako da im definitivno nikad nije dosadno, ali ono što mu najviše ostaje u sjećanju je nepredvidivi katamaran koji je još uvijek prototip kojeg su dobili od organizatora:

U par navrata nas je ostavio na moru bez napajanja pa smo imali nekoliko akcija spašavanja. Na sreću, nije se nikad radilo o opasnim situacijama, ali jedna od njih se dogodila tijekom demonstracije sustava organizatorima.

Iako smo se savršeno pripremili za demonstraciju, ovakve nenadane situacije uvijek se mogu dogoditi, a znaju to dobro i sami organizatori pa prema tome nismo imali nikakvih problema za prolazak u završnu fazu natjecanja.

“…upoznavanjem drugih ekipa i lokalnih istraživača također smo došli do zanimljivih ideja…”

Suradnja je vrlo bitan čimbenik pomicanja granica tehnologije jer spajanjem različitih ljudi, dolazimo do novih ideja i tehnoloških rješenja. Svi natjecatelji provode znanstvena istraživanja unutar svojih laboratorija i istraživačkih grupa, ali spajanjem ljudi s različitih područja, ideje se multipliciraju i dolazimo do vrlo zanimljivih ideja. To je pogotovo izraženo u međunarodnim i interdisciplinarnim istraživanjima, ističe Nikola:

Tijekom ovog natjecanja i upoznavanjem drugih ekipa i lokalnih istraživača također smo došli do zanimljivih ideja za buduće istraživanje te upoznali istraživače s kojima potencijalno možemo ostvariti buduće suradnje. Tako da je samo natjecanje vrlo vrijedno iskustvo, naročito našim mlađim istraživačima.

U Hrvatskoj imamo vrlo vrijedne akademske i istraživačke institucije koje svake godine educiraju brojne vrlo kvalitetne istraživače i inovatore u području autonomne robotike. Naša sveučilišta jedna su od boljih u Europi i definitivno smo na tehnološkoj razini najboljih u svijetu, što dokazuje i samo ovo natjecanje, smatra Nikola:

Također, prilike za mlade istraživače i inovatore u hrvatskoj industriji i akademiji sve su brojnije i područje autonomne robotike postaje vrlo zastupljeno. Vjerujemo da će godinama biti sve više, a definitivno ćemo se na našem fakultetu pobrinuti da imamo dovoljno educiranih mladih osoba koje su spremne uskočiti i vrijedno raditi na razvitku tih tehnologija.

pročitaj cijeli članak

Intervju (67)obrazovanje (20)Tehnologija (509)