Europa strahuje od nestašice kave: Cijene bi mogle drastično skočiti

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Nova regulativa EU digla je industriju proizvodnje kave na noge jer mnogi strahuju da će zbog nje biti ugrožene zalihe kave u Njemačkoj i Europi. Njemačka udruga kave sa sjedištem u Hamburgu upozorava, cijene bi mogle značajno porasti. Podsjetimo, Bloomberg je već ranije pisao da se Europska unija suočava s mogućnošću nestašice kave 2025. godine jer se tržište bori s nedostatkom jasnoće oko provedbe propisa o krčenju šuma, prema Međunarodnoj organizaciji za kavu.

Riječ je o europskoj uredbi za opskrbne lance bez krčenja šuma, koja se primjenjuje od 31. prosinca. Ubuduće će tvrtke morati dokazati da za njihov proizvod nije krčena ili oštećena šuma. Ovo se ne odnosi samo na sirovine kao što su kakao ili zrna kave, već su obuhvaćeni i određeni sekundarni proizvodi kao što su čokolada, koža ili namještaj. Prekršaji prijete visokim kaznama od najmanje četiri posto godišnjeg prometa u EU.

Većina tvrtki imat će rok do kraja 2024. da se uskladi s mjerama koje zahtijevaju sofisticirane sustave praćenja i provodit će se uz prijetnju novčanim kaznama. Prekršaji prijete visokim kaznama od najmanje četiri posto godišnjeg prometa u EU. Europska komisija tvrdi da nema poznatih činjenica da bi uredba povećala cijene. Potpora malim poljoprivrednicima je prioritet i zakon ne predstavlja skriveno ograničenje trgovine.

Foto: Pixabay

Direktor udruge poziva na odgodu primjene uredbe

Holger Preibisch, generalni direktor udruge kave, poziva na odgodu. Inače bi egzistencija milijuna uzgajivača kave diljem svijeta bila ugrožena. “Trenutno samo oko 20 posto poljoprivrednika ispunjava uvjete”, kaže Preibisch. Žali se i na birokratsko opterećenje i teškoće u dobivanju potrebnih informacija.

Veliki proizvođači kave kao što je Alois Dallmayr KG također su kritični prema novim propisima EU. Johannes Dengler, član menadžerskog tima, govori o “grotesknom administrativnom teretu” za tvrtke i poljoprivrednike. Pržionice kave Lavazza, Melitta i Darboven (Idee-Kaffee, Mövenpick) žele se uskladiti sa zakonima EU, ali zahtijevaju više vremena.

“Posljedice će biti jasna nestašica u opskrbi zelenom kavom i cijene će porasti kao rezultat”, kaže glasnogovornica Darbovena. Njemačka je drugi najveći uvoznik kave u svijetu nakon SAD-a s 1,1 milijun tona godišnje. Glavni udio dolazi iz Brazila (30 posto) i Vijetnama (20 posto), piše Fenix Magazin.

Trgovci uhvaćeni na djelu kako varaju kupce: Na ovu taktiku treba pripaziti

Objava Europa strahuje od nestašice kave: Cijene bi mogle drastično skočiti pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Europa (19)Gospodarstvo i turizam (512)kava (25)