Drvna industrija u problemu. Tople zime dovele do pada potražnje, zaustavljena sječa bukve

novilist - prije 2 dana - link

Hrvatske šume stale su sa sječom jer nema dovoljno potražnje za sirovinom. Skladišta sirovine goranskih pilana puna su jer prodaja ide slabo, a ništa bolje nije ni s proizvođačima peleta u čijim skladištima ima dovoljno ne samo sirovine, već i prilična količina neprodanih peleta jer je na svjetskoj razini došlo do priličnog pada prodaje tog energenta. Ovakve i slične pomalo i katastrofične priče šire se posljednje vrijeme Gorskim kotarom, kao i u ostalim dijelovima Hrvatske vezanim uz drvoprerađivaštvo i pilanarstvo. O čemu je riječ, provjerili smo na goranskom području, a nakon razgovora s nizom sugovornika dojam je kako problema ima, ali daleko su od bilo kakve dramatičnosti.

Visoke cijene

Tako nam je Marin Majnarić, vlasnik Pilane Vrata, potvrdio kako zaista ne postoje problemi s nabavom sirovine.

– Trenutačno poteškoća s nabavom sirovine ne da nema, već nam sada iz Hrvatskih šuma »guraju« trupce i traže da ih kupimo. Do dobrog stanja s količinama sirovine došlo je stoga jer je pala prodaja pilanskih proizvoda, automatski i potražnja za sirovinom. I to je po meni logično, ali pravo pitanje je kako to da se, kad prodaja ide dobro, odjednom pojavi niz čudnih pilana i tvrtki koje tu sirovinu traže i koje ugrožavaju nas koji radimo konstantno već godinama? O tome sad nitko ne priča, već se inzistra da mi koji stalno radimo sad kupujemo što više. Kad je već tako, bilo bi pošteno da se smanji cijena trupaca jer tu su cijenu, kad je stanje na tržištu bilo dobro, prodavači sirovine bili podigli, ali je sada kad je stanje loše, ne smanjuju. To je monopolističko ponašanje koje nikada nije dobro, smatra Majnarić.

Slično je stanje i u susjednoj Pilani Čebuhar čiji nam vlasnik Zoran Čebuhar kaže kako trenutačno s nabavom sirovine nema nikavih problema, ali ne zna do kad će to trajati.

– Našoj pilani, koja je dio obiteljskog posla desetljećima, godišnje treba oko 10.000 kubika sirovine. Od toga po ugovoru s Hrvatskim šumama imamo osigurano 6.000, a ostale četiri tisuće nabavljamo u Italiji i Sloveniji. Naravno da bih volio da sve mogu nabaviti kod kuće, jer onda ne bi bilo skupih troškova prijevoza, a mislim da bi to bilo dobro i za Hrvatske šume jer mi koji se pilanarstvom bavimo godinama uvijek smo kupci koji svoje obveze izvršavaju kvalitetno. Nažalost, za to za sada nema razumijevanja pa dio sirovine moramo nabavljati izvan Hrvatske, rekao je Čebuhar.

Sa sirovinom poteškoća nemaju ni u RST Pellets, vodećem hrvatskom proizvođaču peleta čiji pogoni rade u Lučicama. Jedine poteškoće koje postoje, ali će i one biti riješene, vezane su uz blagi pad prodaje peleta, govori nam Goran Petranović, financijski direktor RST Pelletsa.

Novi pogoni

– Ovogodišnja zima bila je natprosječno topla, pa i ona prije nje također. Logično je da je to dovelo do manjeg korištenja goriva, a to znači i manje prodaje peleta. Zbog toga smo i mi u zadnja dva i pol mjeseca radili sa smanjenim obimom, ali već od srpnja krećemo punim pogonom jer imamo sklopljene ugovore za isporuku peleta za narednu sezonu, odnosno predstojeću jesen i zimu. Dakle, nadam se da se stvari vraćaju u normalu te da je ovaj manjak interesa za pelete bio posljedica netipično toplih zima, rekao je Petranović.

U delničkom Energy Pellets, također jednom od najkvalitetnijih hrvatskih proizvođača peleta, ujedno i dobitniku brojnih međunarodnih priznanja, stanje je vrlo dobro, govori nam direktor Raul Cvečić Bole.

– Činjenica je da su drvna i neke druge industrije zapadnoeuropskih zemalja posljednjih šest do 12 mjeseci u svojevrsnoj depresiji. To se odražava i na proizvodnju peleta pa ima onih koji su malo zastali s poslovanjem, odnosno prodajom. Mi nismo među njima i za sada bez problema i zastoja radimo punim kapacitetom. Štoviše, poštujući onu iznimno bitnu odrednicu kvalitetnog poslovanja vezanu uz nužnost razvoja, mi vrlo brzo planiramo izgradnju novog pogona u okviru naše tvornice u Delnicama, rekao je Cvečić Bole.

Općenito gledajući stanje nije bajno i sigurno bi moglo biti bolje, ali nije ni takvo da treba paničariti. Jer, sve skupa djeluje tako da su se u dvije-tri godine okolnosti tako »složile« (tople zime, rat u Ukrajini) da je došlo do logičnog i pomalo očekivanog zastoja u pojedinim sektorima drvoprerađivaštva. Takve su krize, znaju to dobro privrednici, uobičajene i ne traju predugo. Primjerice, jedna dobra prava zima promijenit će puno toga, a i rat u Ukrajini traje već dvije i pol godine pa ako uzmemo u obzir činjenicu da ratovi ove vrste obično traju četiri godine, moguće je da će i tu uskoro doći do nekih pozitivih pomaka. Dakle, treba izdržati ovu krizu.

Nepošteno tržište

Tvrdnju da su Hrvatske šume zaustavile sječu jer nema dovoljno potražnje provjerili smo kod Ivane Pečnik Kastner, upraviteljice delničke podružnice Hrvatskih šuma. Ona ističe kako se i inače 31. svibnja svake godine staje sa sječom bukovine i do početka rujna se bukva ne sječe.

– No, kako su potrebe naših drvoprerađivača velike, mi bukvu na goranskom području siječemo cijele godine. Ovog puta to nije bilo tako i zaista smo imali petnaest dana stanke, ponajprije stoga jer je na svjetskom tržištu došlo do zastoja s plasmanom bukve pa nema smisla pripremati sirovinu koje drvoprerađivači imaju dovoljno, rekla je Pečnik Kastner.

Sad kad je potražnja za sirovinom pala, na tržištu su ostali samo ozbiljni pilanari. Trenutačno, kaže nam jedan od goranskih pilanara koji je želio ostati anoniman, nema onih »malih pilana« koje vode tetke, bratići, stričevi i stranački podobnici i koje se redovno javljaju kad se tržište probudi i ojača pa onda oni itekako kupuju sirovinu i odmah sve izvoze u Saudijsku Arabiju i slična područja. Te tvrtke, tvrdi naš sugovornik, najčešće nemaju zaposlenih radnika jer im cilj i nije raditi, već kupiti sirovinu i »prelifrati« je na strano tržište. Zbog takvog stanja, tvrde mnogi pilanari, tržište pilanske sirovine u Hrvatskoj nije pošteno jer u prevelikoj mjeri ovisi o vezama i vezicama.

Izvoz namještaja pao za
30 posto

Da se kriza drvoprerađivaštva osjeća i u Hrvatskoj, pokazuju i brojke koje će biti predstavljene ovog četvrtka u hotelu Westin na konferenciji koju pod nazivom »Trgovina drvom i drvnim proizvodima« organizira stručni časopis »Drvo i namještaj«.

Po tim podacima u prvom tromjesečju ove 2024. godine prerada drva u Hrvatskoj je pala za 4,7 posto, dok je pad u proizvodnji namještaja čak 8,2 posto. Još je gore s hrvatskim izvozom namještaja koji je pao za velikih 30 posto, a izvoz drvnih proizvoda manji je za zasad podnošljivih 3,4 posto.

Objava Drvna industrija u problemu. Tople zime dovele do pada potražnje, zaustavljena sječa bukve pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Gospodarstvo (280)Novosti (1190)