Drama kod vladajućih, Plenkovićev potez očajnika: Karamarko se priklonio HDZ-u iz ključnog razloga

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Da hrvatska politička scena teško može funkcionirati bez svojeg desnog i lijevog krila, još je prije par godina odlično detektirao legendarni general Ante Gotovina. U kojoj su mjeri te generalove riječi bile proročanske vidljivo je i u aktualnoj kampanji za nadolazeće parlamentarne izbore, na kojima se doduše ljevica uspjela barem donekle ujediniti i okupiti oko jednog vođe- predsjednika Zorana Milanovića. S druge pak strane jedinstvo na desnici djeluje kao nedostižan cilj, iako je sasvim jasno da desnica bez jedinstva ne može računati na ozbiljan rezultat na parlamentarnim izborima, jasno je to svakome onome tko i površno prati domaću politiku.

Kada je takvo nešto jasno prosječnom promatraču, tada ostaje nejasno zašto samoprozvani lideri desnice odbijaju suradnju i formiranje velikog bloka koji bi djelovao kao ozbiljna politička opcija, a lako moguće i vodeća politička snaga u zemlji. Sagledavši sve one koji se deklariraju kao predstavnici desnice može se zaključiti kako je uglavnom riječ o egoistima bez pokrića koji su u politiku zalutali kako bi se ondje borili za vlastite interese, a ne za interese hrvatskog naroda.

Nemali je broj onih koji su se deklarirali kao desni političari, a koji su odmah po završetku izbora prešli HDZ-u, kako u ovom prošlom sazivu Sabora, tako i kroz sve ranije izborne cikluse u našoj zemlji. Ono što je nekoć Đapić bio pravašima, to su danas na političkoj sceni oni koji odbijaju poziv na jedinstvo pa se takve može nazvati kukavičjim jajem i političkim instrumentom koji će aktualnom premijeru Plenkoviću i njegovom HDZ-u pomagati u srazu s Milanovićem, koji mu je ozbiljno pomutio planove.

Foto: Goran Mehkek / CROPIX

Samoprozvani desničari i ranije su igrali za HDZ

Pri tome će dakako samoprozvani desničari oprostiti Plenkoviću i Istambulsku konvenciju, i Marakeški sporazum, i suradnju s Pupovcem i sva ostala ideološka vrludanja koja su HDZ odavno udaljila od načela pokojnog predsjednika Tuđmana što je uz ostalo razvidno i iz toga što Tuđmanov sin Stjepan danas na političkoj sceni ne podržava HDZ već Domovinski pokret. Upravo je šef Pokreta Ivan Penava jedan od rijetkih predvodnika desne političke scene koji od početka svojeg djelovanja poziva na ujedinjenje na desnici pokazujući tako politiku uključivosti.

Ne samo da Penava poziva na jedinstvo, već je DP jedina politička stranka u zemlji s desnim predznakom koja je svojim biračima jasno dala do znanja da oni neće ući u vladu u kojoj će biti SDSS. Evidentno je dakle što desnica dobiva s Pokretom, međutim nije posve jasno što dobiva s ostatkom desnice koja kako za sada stvari stoje samo čeka da ih Plenković pozove i na taj način održi na životu.

Da je tome tako može se naslutiti i iz toga što je sve do početka ovog tjedna dogovarana velika koalicija, odnosno novi desni blok u kojem su se trebali naći Hrvatska stranka prava kojoj se nedavno pridružila zaboravljena Bruna Esih te general Glasnović, stranka Hrvatsko bilo kao i pojedinci poput primjerice psihijatra Hermana Vukušića.

Foto: Domovinski pokret

Blok propao zbog koketiranja s Plenkovićem

Ideja je bila da ove opcije koje se formalno deklariraju kao desne za nadolazeće parlamentarne izbore udruže snage s Domovinskim pokretom od kojega su tražili četiri ulazna mjesta za Sabor. Pokret je međutim pravodobno shvatio da iza cijele operacije stoji HDZ i da im se ta družina pokušava po napucima iz vladajuće stranke ubaciti na liste kako bi kasnije sa svoja četiri mandata pomogli Plenkoviću kod formiranja vladajuće većine, pri čemu bi se dakako četiri zastupnika transformirala u takozvane žetončiće.

Takav oblik suradnje Domovinski pokret nije želio prihvatiti pa je na koncu HDZ pod pritiskom Zorana Milanovića i njegove kandidature na parlamentarnim izborima dogovorio izravnu suradnju s ovim strankama i pojedincima, što ujedno i jest razlog radi kojega se Karamarko pojavio na HDZ-ovom skupu u Lisinskom, iako se do prije par dana s Pokretom dogovarao o zajedničkom izlasku na parlamentarne izbore. Ovaj plan slučajno, ili ne Karamarko je otkrio i u svojoj izjavi sa HDZ-ova skupa.

”Ja sam imao Domoljubnu koaliciju koja je pobjeđivala Milanovića to je formula- objediniti sve što je desno pa i zagaziti što je desnije i ublažiti taj desni narativ, ali imati sa sobom i pravaše, imati sa sobom i umirovljenike i vidjeti što raditi sa Domovinskim pokretom. To je moj prijedlog za vodstvo HDZ-a”, kazao je Karamarko koji dakle sugerira Plenkoviću ujedinjenje s pravašima i Hrvatskim bilom, strankom koja se na političkoj sceni ukazala prije svega nekoliko mjeseci predstavljajući se kao još jedna u nizu desnih opcija, zaboravljajući pri tome da desnici ne manjka opcija već jedinstva.

HDZ pomaže desnima, samo da oslabi Domovinski pokret: U igri su Brkić i Karamarko

 

Ključni ljudi Bila već surađuju s HDZ-om?

Kao predsjednica stranke tada je predstavljena Nada Šikić, ministrica rada iz Vlade bivšeg premijera Tihomira Oreškovića koja se proslavila izjavom o tome kako ne zna puni li se državni budžet iz proračuna ili obrnuto. Inače se Hrvatsko bilo razvilo iz istoimene udruge, a na predstavljanju stranke pojavio se i Dario Žepina, nekadašnji glavni tajnik DP-a i bivši policijski službenik kojega se povezivalo s Matom Radeljićem i bivšim Karamarkovim prijateljem Milijanom Brkićem.

Upućeni tvrde da je Žepina s MUP-om na čijem je čelu HDZ-ov Davor Božinović dogovorio unosan posao dresure i čuvanja pasa za policiju preko svoje udruge na Savskoj Opatovini, dok istodobno psihijatar Herman liječi braniteljsku populaciju u Primorsko-goranskoj županiji.

Spekulira se i da bi koristi od suradnje s HDZ-om mogli imati i pojedini članovi obitelji Karamarko pa se tako šuška kako je njegova supruga Ana dobila posao s Hrvatskim olimpijskim odborom, čiji odgovor o eventualnom angažmanu gospođe Karamarko do okončanja ovog teksta nismo dobili pa je to teza koja ostaje na razini upitnika. Neupitno je zato da je Karamarkov sin Martin u rujnu 2021.godine s partnerom Mislavom Krkom osnovao splitsku tvrtku Foro Alveare koja se bavi posredovanjem pri zapošljavanju, odnosno uvozom stranih radnika.

Foto: Goran Mehkek / CROPIX

Kako se Karamarko priklonio Plenkoviću?

Kada se o samom Karamarku i njegovom povratku u politiku govori treba reći kako ovo nije prvi put da se on spominje u tome kontekstu. Tako je primjerice na proslavi obljetnice Oluje u Kninu 2019.godine govorio kako razmišlja o kandidaturi za predsjednika HDZ-a. ”Ako se kandidiram, ja ću i pobijediti”, tvrdio je tada Karamarko koji je na taj način dao naslutiti da planira konkurirati Plenkoviću, što se iz nekog samo njemu znanog razloga nije dogodilo.

Kako i zašto je Karamarko sada ipak uspio pronaći zajednički jezik s Plenkovićem čiji je ključni koalicijski partner Pupovac, pitanje je svih pitanja. Odgovor bi se možda mogao kriti i u tome što je za Karamarka ova godina ujedno i zbog životne dobi posljednja prilika za povratak u ozbiljnu politiku. Poznato je da Karamarko trenutno ima status umirovljenika koji se tek povremeno bavi konzultantskim poslovima, ali bez pretjeranog uspjeha. Nedavno se saznalo da pomaže slovačkom investitoru u ishođenju dozvola za energanu na području Dalmatinske zagore, a saznalo se i da mu kći iz prvog braka živi u Londonu gdje živi i radi.

Nije Karamarku nimalo jednostavno pošto živi od mirovine koja iznosi malo više od 1.600 eura. Stan u Ulici Kneza Mislava, u kojem je stanovao s drugom suprugom Anom, prodao je jer nisu mogli podmirivati kredit pa već neko vrijeme stanuju u stanu koji je s bivšom suprugom Enisom planirao ostaviti sinu iz prvog braka koji živi s djevojkom. Tko u politiku ulazi iz osobnih interesa, a kome je u cilju boriti se za hrvatski narod na koncu ostaje za vidjeti, no već je sada vidljivo kako pojedine opcije s desnog spektra na nadolazećim izborima nastoje osigurati sebe i svoju egzistenciju pozivajući se pri tome na ljubav prema domovini.

Objava Drama kod vladajućih, Plenkovićev potez očajnika: Karamarko se priklonio HDZ-u iz ključnog razloga pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Domovinski pokret (253)hdz (523)ivan penava (73)izbori 2024. (581)parlamentarni izbori (265)Tomislav karamarko (12)Vijesti (13204)