Doznajemo što stoji iza optužnice za malverzacije na sanaciji jame Sovjak, radovi se i dalje nastavljaju

novilist - prije 3 tjedna - link

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu podigao je optužnicu protiv dvojice hrvatskih državljana zbog primanja i davanja mita te trgovine utjecajem nakon istrage oko radova na sanaciji jame Sovjak u Viškovu, objavili su iz EPPO-a. Iako nisu naveli identitet optuženih, portal Telegram je u listopadu 2023., kada je istraga otvorena, objavio kako je riječ o Robertu Gotiću i Miroslavu Šaravanji. Gotić je u to vrijeme bio predsjednik Uprave GK grupe, predvodnika zajednice ponuditelja tvrtki koje će sanirati jamu Sovjak. Uz GK Grupu tu su i slovenski EKOMO te IVICOM Consulting iz Zagreba. Gotića smo nazvali i pitali da komentira objavu EPPO-a.

– Niti znam, niti mogu komentirati, rekao nam je Robert Gotić. Lider Media objavio je ranije kako od srpnja 2022. Gotić nije više predsjednik Uprave GK Grupe, iako je još uvijek na njihovoj internetskoj stranici naveden kao predsjednik, stoga smo pitali u GK Grupi koji je njegov status u tvrtki. Šaravanja je vlasnik vinkovačke tvrtke Sokol koja se bavi građevinarstvom. Upit za njegov komentar poslali smo tvrtki Sokol, a odgovor ćemo objaviti kad ga dobijemo.

Nakon provedene istrage iz Ureda europskog javnog tužitelja objavili su kako se sumnja da su u razdoblju od prosinca 2020. do veljače 2022. dvojica optuženika davala, odnosno primala mito za trgovanje utjecajem. Iz rezultata istrage slijedi da je drugooptuženik koristio svoje veze u trgovačkim društvima i financijskim institucijama kako bi pomagao prvooptuženiku u provođenju njegovih poslovnih aktivnosti i ostvarenju poslovnih ciljeva. Zauzvrat mu je prvooptuženik pristao platiti određeni novčani iznos.

Bankovna jamstva

– Na temelju prikupljenih dokaza utvrđeno je da je prvooptuženik predvodio zajednicu ponuditelja u natječaju za javni projekt vrijedan 44 milijuna eura, »Projektiranje i izvođenje radova sanacije jame Sovjak«, koji je bio sufinanciran sredstvima Kohezijskog fonda Europske unije. Isto tako, utvrđeno je da je drugooptuženik prvooptuženiku osigurao daljnje neometano odvijanje poslovanja ponudivši mu neophodnu pomoć u fazi provedbe projekta, objavili su iz EPPO-a. Također, iz rezultata provedene istrage slijedi i da je prvooptuženik zatražio od drugooptuženika da kod jedne banke osigura njegovom trgovačkom društvu bankovna jamstva, kako bi ono moglo nastaviti svoje druge poslovne aktivnosti.

Zauzvrat je prvooptuženik platio drugooptuženiku najmanje 130.000 eura, u tri navrata. Ako budu proglašeni krivima, optuženici bi mogli biti osuđeni na zatvorsku kaznu do 8 godina, objavili su iz EPPO-a. Podsjetimo, nositelj projekta je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Europskim sredstvima bit će financirano 85 posto iznosa projekta, a 15 posto će osigurati Fond koji je u siječnju 2013. osnovala Vlada Republike Hrvatske odgovarajućim zakonom kako bi se financirala priprema, provedba i razvoj programa i projekata i sličnih aktivnosti u području očuvanja, održivog korištenja, zaštite i unapređivanja okoliša i u području energetske učinkovitosti i korištenju obnovljivih izvora energije.

Sanacija se nastavlja

U Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost smo pitali hoće li optužnica utjecati na izvođenje sanacije jame Sovjak te da komentiraju objavu EPPO-a.

– Fond je iz medija saznao za optužnicu koju je podigao Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu. Kao što nismo komentirali fazu istrage, tako nismo u mogućnosti komentirati ni podignutu optužnicu, niti prejudicirati tijek i ishod iste, no važno je istaknuti kako se radovi na sanaciji i dalje nastavljaju, naglasili su iz Fonda.

– Sukladno Zakonu u javnoj nabavi Fond je proveo otvoreni postupak javne nabave temeljem kojeg je u prosincu 2021. godine sklopljen važeći ugovor sa zajednicom ponuditelja, varaždinskom tvrtkom GK Grupa d.o.o., slovenskim EKOMO d.o.o. te IVICOM Consultingom d.o.o. iz Zagreba.

Prema tom ugovoru radovi se izvode etapno te su pri kraju radovi na etapi 1. Vađenje sadržaja iz jame će započeti nakon ishođenja uporabne dozvole za etapu 1, a što se prema ažuriranom terminskom planu od strane izvođača radova očekuje tijekom jeseni. Sufinanciranje sanacije jame Sovjak odobreno je u okviru prošlog Operativnog programa Konkurentnost i kohezija. Za cjelokupan projekt odobreno je oko 50 milijuna eura (377 milijuna kuna). Iznos od 44 milijuna eura odnosi se na procijenjeni iznos koji je naveden u otvorenom postupku javne nabave za izvođača radova, dok se preostali iznos od oko 6 milijuna eura odnosi na preostale aktivnosti koje uključuju ugovore za nadzor, voditelja projekta te vidljivost i promidžbu projekta, poručili su iz Fonda.

U jami oko 150 tisuća kubičnih metara otpada

Procjenjuje se da je u jamu Sovjak od 1950-ih do 1990-ih godina odloženo oko 250 tisuća kubičnh metara raznog otpada, najviše kiselog mulja iz rafinerije nafte, oko 110 tisuća kubika, zatim acetilenskog mulja iz brodogradilišta, otpadnog katrana iz koksare, otpadnih ulja iz brodogradilišta i drugog otpada. Prema zadnjim podacima iz 2014. godine, u jami je bilo oko 150 tisuća kubika otpada.

Objava Doznajemo što stoji iza optužnice za malverzacije na sanaciji jame Sovjak, radovi se i dalje nastavljaju pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Crna kronika (2127)EPPO (45)korupcija (24)Novosti (1150)optužnica (17)