Činjenice o snimci iz 2015. na kojoj mravi kruže oko mobitela

faktograf - prije 3 tjedna - link

Gomila se mrava neorganizirano kretala oko mobitela, a nekoliko sekundi prije nego što je mobitel zazvonio formirali su kružnicu oko mobitela i počeli se kretati njenom putanjom. Sažetak je to kratkog videa koji cirkulira među domaćim korisnicima Facebooka, a viralan je gotovo jedno desetljeće.

“Vrlo jednostavan eksperiment s mravima pokazuje poremećene obrasce kretanja nakon samo 3 minute, ili čak nakon nekoliko sekundi pored pametnog telefona, koji se vraćaju u normalu tek mnogo sati nakon isključivanja”, opis je koji stoji uz video podijeljen na Facebooku 9. travnja 2024. godine (arhiviran ovdje i ovdje).

Screenshot/Facebook

Korisnik Facebooka nije naveo druge ključne informacije koje bi pomogle u razumijevanju te pojave: gdje i kada je “eksperiment” proveden, tko ga je proveo i u koju svrhu. Po tonu tekstualnog dijela posta da se naslutiti da se ovim “eksperimentom” nastoji dokazati štetnost mobitela, odnosno zračenja. Pored toga, snimak traje samo 22 sekunde pa se na njemu ne vidi ni to da su se mravi tako počeli kretati nakon 3 minute izloženosti mobilnom uređaju, kao ni to da se “vraćaju u normalu tek mnogo sati nakon isključivanja”.

Velika je šansa da se radi o “mravljem krugu smrti”

Snimka mravljeg kola cirkulira barem od 2015. godine. Tada je YouTube korisnik pod imenom ViralVideoLab objavio istu tu snimku, a uz nju dodao opis: “Ovaj video je snimljen 30. kolovoza 2015. godine, na mojoj verandi. U središte oko 300 mrava postavljen je iPhone. U pokusu nijedna životinja nije ozlijeđena. Kada pametni telefon počne zvoniti zbog dolaznog poziva, mravi odjednom počnu kružiti oko telefona. Ne znam zašto mrave kontrolira pametni telefon. Također ne znam je li pametni telefon sposoban uzrokovati ozljede zbog elektromagnetskog zračenja. Može li pametni telefon ozlijediti čovjeka?”

Već tada su se mediji, kako strani (1, 2, 3), tako i domaći (1, 2) bavili “misterioznim” kretanjem mrava. Još onda su izneseni argumenti koji podupiru tezu da snimka nije autentična. Kako je pisao Snopes, portal koji se bavi provjerom činjenica, neke tamne mrlje (tj. mravi) u videu prolaze jedna kroz drugu dok kruže oko iPhonea.Iako sposobnost prolaska kroz čvrstu masu nije karakteristika uobičajena za prave mrave, to je moguće kod digitalno kreiranih stvorenja”, pisao je Snopes. Uočio je i kako je izvor videa, ViralVideoLab, također kreator drugih znanstveno upitnih videa kao što su “Kako natjerati papirnati zrakoplov da zauvijek leti” i “Kako napraviti da male stvari levitiraju s vašim automobilom“.

Dodatno, neki su entomolozi (biolozi koji se bave proučavanjem kukaca) izrazili iste sumnje. Entomolog Phil Torres rekao je za američki Business Insider da je to vjerojatno lažirani video. “Nije da se mravi ne mogu na prijevaru navesti na nevjerojatna, fascinantna ponašanja, ali nešto u vezi s njihovim kretanjem općenito mi se ne čini baš mravljim. Ipak, mogao bih biti u krivu, samo bih trebao znati više o tome gdje je snimljeno i hoće li tamo biti pronađene vrste mrava koji se roje”, izjavio je u rujnu 2015. godine.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Uz pitanje autentičnosti videa, znanstvenici koje je Snopes citirao skeptični su oko toga radi li se o “misterioznom” kretanju mrava i je li ono potaknuto blizinom mobilnog uređaja. Dok neki ostavljaju potonju mogućnost jer “mnogi mravi koriste magnetizam kako bi se orijentirali”, veći dio njih ipak govori kako je poznato da se mravi tako ponašaju i kad nema mobitela u njihovoj blizini.

Australski istraživač socijalnih insekata Simon Robson sa Sveučilišta James Cook u Queenslandu rekao je da je to samo slučaj mrava koji vole slijediti jedni druge: “Mnogi su mravi koji se zapravo počnu formirati u krugu i bez telefona (…) To je neizbježna posljedica njihovih komunikacijskih sustava. Kad su mravi tako zajedno, oblik telefona možda ima neke veze s tim i vibracija bi ih mogla malo više uzbuditi, ali mnogi će mravi to učiniti čak i bez telefona”.

Pored toga, još 2015. godine pisalo se o tome bi to mogao biti primjer “mlina mrava” ili “mravljeg kruga smrti” (engleski ant mill), gdje se skupina slijepih armijskih mrava odvoji od glavne lovačke skupine, izgube feromonski trag koji koriste za navigaciju i počnu slijediti jedni druge. Mravi se zatim udružuju u veliki krug koji se neprestano okreće i nastavit će marširati do svoje eventualne smrti od iscrpljenosti. Osim Snopesu, tu su teoriju poduprli i znanstvenici koji su prošle godine govorili za AFP-ov servis za provjeru činjenica, kada su se počele širiti teorije da se određene vrste životinja kreću u krug zbog 5G tehnologije, chemtrailsa ili elektromagnetskih valova.

“Fenomen ‘mravljeg kruga smrti’ dobro je poznat i nije nov. Opisan je u ovom radu iz 1944. godine koji je objavio Američki prirodnjački muzej. Pretraga YouTubea na engleskom za termin ‘mlin mrava‘ dovodi do brojnih snimaka koji se datiraju iz godine prije uvođenja 5G tehnologije”, pisao je AFP.

Zamka “jednostavnih eksperimenata”

“Prijedlozi za dokumentiranje autentičnosti videa uključuju ponavljanje istog eksperimenta s različitim mravima ili pomicanje iPhonea da se vidi hoće li mravi reagirati i početi kružiti u suprotnom smjeru”, tako je svoju analizu završio Snopes. 

Zaista, eksperimenti u znanosti, makar se radilo i o onim jednostavnima za školski uzrast, provode se po određenoj metodologiji. Životinjske ili biljne skupine koje se proučavaju trebale bi biti izložene potpuno istim uvjetima, a razlika bi trebala biti u jednoj varijabli. U ovom slučaju to bi bila skupina mrava u blizini mobilnog uređaja te skupina koja ga nema u blizini. Također, ponavljanje eksperimenta iznimno je važno. Što se više puta eksperiment ponovi i dobiju se isti rezultati, veća je vjerojatnost da su rezultati valjani. U slučaju kruženja mrava oko mobitela, na internetu nismo pronašli neku noviju snimku istog tog eksperimenta.

U studenom prošle godine imali smo relativno sličan slučaj. Društvenim mrežama širila se snimka srednjoškolskog pokusa koja pokazuje da je u kutiji s ugašenim Wi-Fi ruterom sjeme proklijalo, dok nije proklijalo u kutiji u kojoj je ruter bio upaljen. Svrha snimke bila je upozoriti na navodnu štetnost bežičnog interneta. Znanstvenici su uočili brojne manjkavosti tog pokusa, a jedna od njih bila je i činjenica da pokus nije bio ponovljen.

Kako smo i tada pisali, ne osporavamo građanima pravo da propituju domet i utjecaj tehnologije na okoliš i život čovjeka. Međutim, valja biti oprezan s informacijama i tvrdnjama koje nisu znanstveno dokazane. U ovom slučaju je snimka navodnog eksperimenta u kućnoj radinosti poslužila za širenje neprovjerenih tvrdnji i spekulacija o štetnosti mobitela. Ako snimka i jest autentična, velika je vjerojatnost da su mravi oko mobitela formirali “krug smrti”, što je prirodan fenomen, poznat već desetljećima.

The post Činjenice o snimci iz 2015. na kojoj mravi kruže oko mobitela appeared first on Faktograf.hr.

pročitaj cijeli članak

iphone (7)mobiteli (19)Razotkriveno (116)Video (88)životinje (17)