novilist - prije 3 sata - link

PARIZ Hrvatskoj je kao zalogaj u grlu zapeo duel sa Slovenijom prije odlaska na ručak, u derbiju susjeda “Fantje” su u nastavku devastirale hrvatsku obranu sa čak osamnaest golova. Hrvatski pjev je bio sve tiši kako se bližio odmor, nestala su četiri gola prednosti, obrana je počela popuštati, radeći i u korist vlastite štete, opterećujući se i brojnim isključenjima… Slovenci su osjetili krv i zgrabili plijen, slavili su 31:29.

Za razliku od duela s Japancima ovog je puta od početka povjerenje dobio golman Dominik Kuzmanović. Kapetan Domagoj Duvnjak je pak kao režiser opet vodio vanjsku liniju, s desna mu je bio Ivan Martinović, s lijeva Riječanin Tin Lučin, na crti riječki div Veron Načinović, jedan od oslonaca zone “6-0”.

Upravo je Lučin prekinuo obostrani lovostaj, a kada je skrivio sedmerac i zaradio isključenje Kuzmanović je dao poticaj ekipi obranom sedmerca. Slovenski napadi su se dugo nasukavali na hrvatske obrambene sprudove, na drugoj strani “vruća ljevica” Martinovića je u dva navrata donosila dva gola prednosti. Okovavši slovenski napad Lučin i Duvnjak su do 12. minute povećali na 5:1.

“Fantje” su ključ za hrvatsku zonu pronašli na crti, ali su šifru na drugoj strani imali i Hrvati, primjerice kada je maestralnom riječkom koprodukcijom Lučina i Načinovića bilo 7:3 u 14. minuti. Kako je slovenski napad postajao glasniji tako se odnos snaga počeo mijenjati, Mačkovšek je do trećine igre prepolovio razmak za 9:7. U toj situaciji sjajno je došla Načinovićeva krađa lopte iz koje je povećao na 11:7 u izazovnom nadmudrivanju s momcima iz zemlje Alpa.

Njihov je napad međutim postajao sve produktivniji, pet minuta do odmora je 12:10 da bi si Hrvatska presolila juhu. Nakon što je Kuzmanović obranio zicer odjednom su skoro pa skupa bili isključeni Šipić i Načinović, a onda su si suci i zapisnički stol počeli davati na važnosti silnim konzultacijama o zbrajanju i oduzimanju sekundi na semaforu. Naravno da su kraj devastirane hrvatske zone suparnici prišli na samo korak zaostatka, u potonjoj jurnjavi Hrvatska je u kaotičnom finišu loše prošla, prosula je sve stvoreno, raspoloženi Vlah je već četvrtim golom ostvario prvo izjednačenje, 13:13.

Odmah početkom nastavka Slovenija je golom Janca rastegla seriju na 3:0 u 6 minuta za svoje prvo vodstvo, kod 14:14 “dugoselsko čudo” Kuzmanović je nanovo obranio sedmerac. Kao da je probudio Marija Šoštarića, ljevoruko krilo se oglasilo golom iz igre i iz sedmerca, kojeg je izborio Načinović, dovoljno na već malo zaboravljenu prednost od dva gola.

Problem je međutim što se i strijelac upleo u očito gustu mrežu isključenja tik pred istek druge trećine derbija susjeda. Zlo nikad samo ne stiže, Načinović je zaradio treće isključenje, na crti je sam i to s dva isključenja, ostao Šipić, a do kraja je ostalo jako mnogo vremena. Naravno da su suparnici zgrabili šansu čim su je ugledali i izjednačili su. Ali Hrvatska se grčevito održavala u utrci, Lučin je zakucao pod gredu za 21:20 sredinom nastavka, ali ispao je to hrvatski labudji pjev.

Kod slovenskog vodstva 22:21, Šoštarić nije uspio pogoditi iz sedmerca i Slovenci su se korak po korak odmaknuli na velika četiri gola prednosti. U 52. minuti kod 25:21 Dagur Sigurdsson je pozvao minutu odmora, a Marin Šipić je dao gol kakve takve nade nešto više od osam minuta do kraja. Nije međutim zaustavio kola u jurnjavi kola u ponor, Slovenija je odjurila na 28:24, Blaž Janc je uneredio hrvatsku obranu asistencijama i sa čak osam golova. Slovenski su navijači mogli skočiti na noge i slaviti puno prije kraja, Hrvatsku bi samo spasilo uvođenje trica u rukomet.

Objava Bolan poraz u derbiju susjeda. Hrvatske rukometaše koštalo popuštanje u obrani i brojna isključenja pojavila se prvi puta na Novi list.

Hrvatska rukometna reprezentacija (67)OI 2024. (19)Rukomet (176)Sport (9700)