Bivši vratar i napadač Rijeke odveli Dinamo na korak do Lige prvaka

novilist - prije 6 sati - link

ZAGREB Prva utakmica zadnje runde kvalifikacija Lige prvaka Dinamu je donijela uvjerljivu pobjedu, uz puno sreće i neiskorištenih prilika Qarabaga, kao i saznanje da ga iduće srijede u Bauku očekuje vraški težak uzvrat. Gosti iz Azerbajdžana već su u 2. minuti stigli do gola, preko Leandra Andradea, ali ubrzo se ispostavilo da je u toj akciji Juninho bio metar u zaleđu. Bila je to dobra i bezbolna opomena za štićenike Sergeja Jakirovića. Modri su, naime, u ranoj fazi utakmice saznali da je Qarabag prošle sezone s razlogom dogurao do osmine finala Europske lige, a tu školu nisu skupo platili.

Štoviše, samo dvije minute kasnije i oni su zaprijetili udarcem Samyja Mmaeea koji je lukavo opalio s centra, nakon što je vidio da je Fabijan Buntić izašao sa svog gola. Lopta je tom prilikom prohujala nekoliko centimetra iznad prečke. Qarabag je, pak, uzvratio vrlo brzo. Sjajna izmjena dodavanja izbacila je Andradea na desnoj strani, ali u njegovom udarcu nije bio dovoljno preciznosti. Ta prilika iz 11. minute definitivno je pokazala da se gosti nisu došli braniti u Zagreb.

Obostrano nadmudrivanje nastavilo se i dalje. Tako je stigla i 17. minute, kada je Martin Baturina zatresao prečku Buntićevog gola. Nešto kasnije Stefan Ristovski je morao napustiti teren zbog ozljede. Nakon točno pola sata igre Dinamo je stigao do toliko željene prednosti, zahvaljujući sjajnom dodavanju Petra Sučića za Marka Pjacu. Doduše, Bunti je obranio prvi udarac i u prvi mah se činilo da je ta prilika otišla u nepovrat. Srećom po hrvatskog prvaka, lopta se odbila do Pjace koji je bio precizan iz drugog pokušaja – 1:0.

Završnica prvog dijela pripala je gostima koji su u tom razdoblju još jednom pokazali da imaju što reći na terenu. Qarabag je složio dvije ozbiljne akcije, ali Juninho i Leonardo Andrade nisu kvalitetno pucali u tim situacijama. U svakom slučaju, bilo je jasno da je Jakirović imao dosta toga za reći svojim igračima tijekom petnaestominutne pauze u svlačionici.

Početne minute nastavka jasno su pokazale da Qarabag misli ozbiljno. Azerbajdžanski prvak nastavio je sa stvaranjem pritiska i potrage za izjednačenjem. Tako je u 57. minuti Abdelah Zoubir zatresao ovir gola Ivana Nevistića iz slobodnog udarca sa 25 metara. Nešto kasnije isti igrač je odapeo s ruba kaznenog prostora, ali lopta je prohujala malo iznad prečke. Zapravo, u tim trenucima je bilo prilično jasno da postoji fina razlika između ove faze kvalifikacija Lige prvaka i utakmica s Istrom 1961 i Šibenikom.

Ubrzo se ispostavilo da ključnu rolu u domaćim redovima preuzima Nevistić koji se istaknuo s nekoliko dobrih intervencija. Jakirović je, pak, uveo Maximea Bernauera, kao trećeg stopera, pokušavajući učvrstiti obranu, kad već nije pronašao recept za pariranje razigranom suparniku na drugim dijelovima terena. Nije previše pomoglo jer je u 65. minuti Nevistić sjajno obranio udarac Juhinha.

U jeku naleta gostiju iz Azerbajdžana bilo je jasno da bi im se silni promašaji mogli obiti o glavu. Realno gledajući, Dinamo je u drugom dijelu uglavnom bio statist, a onda mu se u 75. minuti otvorila situacija za brzi udar preko Martina Baturina koji je na desnoj strani pronašao dovoljno prostora za ubačaj pred gol. Meta njegovog dodavanja bio je Sandro Kulenović čiji je udarac bio vrlo precizan – 2:0.

Samo pet minuta kasnije prekid je donio novu radost Dinamu. Ovoga puta lopta se odbijala po kaznenom prostoru gostiju, a snalažljivi Kulenović ju je, nakon udarca Juana cordobe, ugurao u nebranjeni dio mreže za konačnih – 3:0.

Objava Bivši vratar i napadač Rijeke odveli Dinamo na korak do Lige prvaka pojavila se prvi puta na Novi list.

gnk dinamo (14)liga prvaka (68)nogomet (2424)Sport (10989)