Big Tech u kaosu: Google gubi na sudu, Musk protiv oglašivača, a OpenAI bez lidera

netokracija - prije 4 dana - link

Kako sažeti vijesti iz velikih tehnoloških tvrtki posljednjih dana? Teško, ali pokušajmo! Google i Meta namjerno su kršili svoja pravila oglašavanja da dođu do maloljetnika, Elon Musk ništa ne želi poduzeti oko širenja sadržaja ekstremne desnice, Google je izgubio najvažniju parnicu na sudu, a vodeći ljudi bježe iz OpenAI-ja.

Google i Meta u pohodu na maloljetnike jer migriraju na TikTok

Meta i Google udružili su snage kako bi proveli “tajnu oglašivačku kampanju”, prenosi The Verge vijest s Financial Timesa. YouTube i Instagram oglasima ciljali su maloljetnike u rasponu od 13 do 17 godina i tako su prekršili vlastita pravila koja brane oglašavanje prema toj dobnoj skupini. Google je usmjerio oglase prema kategoriji korisnika koji su označeni kao “nepoznati”, a pritom su bili itekako poznati – radilo se uglavnom o tinejdžerima.

Google je navodno koristio preuzimanja aplikacija i online aktivnosti kako bi s velikom sigurnošću utvrdio da su u grupi “nepoznatih” pretežno mlađi korisnici. Tako je Google uspio zaobići vlastita interna pravila, a pogotovo pravilo iz 2021. prema kojem je zabranjeno ciljati maloljetnike temelju dobi, spolu ili interesima.

Kampanja je navodno bila aktivna između veljače i travnja ove godine u Kanadi. Usprkos tome, Google je samu kampanju testirao tek u svibnju u SAD-u. Meta i Google namjeravali su proširiti ovu kampanju na međunarodna tržišta i promovirati dodatne usluge kao što je Facebook. Inače, kampanja je pokrenuta usred pada Googleovih prihoda od oglašavanja i migracije Metine mlađe publike na konkurentske platforme poput TikToka.

Elon Musk vs. vlada Ujedinjenog Kraljevstva i oglašivači

Ujedinjeno Kraljevstvo zahvatili su prosvjedi i nemiri, koje smatraju najgorima u posljednjih par desetljeća, jer je izbodeno osam djevojčica gradu Southportu… od kojih su 3 izgubile život.

Ubrzo nakon napada, društvenim mrežama počele su se širiti informacija kako se radi o napadaču koji je došao u UK na brodu 2021. godine i traži azil. Internetnom je kružilo krivo ime i glasine kako se radi o čovjeku islamske vjeroispovijesti, a zapravo se radilo o britanskom državljaninu čiji su roditelji porijeklom iz Ruande. Dan nakon što je izbio nered Southportu, nasilni prosvjedi prelili su se u London, Hartlepool i Manchester.

Iako nije postojala jedinstvena organizacija iza nereda, analiza BBC-a pokazuje da su influenceri poticali ljude na okupljanje. Više influencera širilo je lažne tvrdnje o identitetu napadača i tako su dosegnuli širu publiku. Tommy Robinson, osnivač krajnje desne organizacije English Defence League, poznat po antimigracijskim stavovima bio je posebno aktivan na Twitteru, odnosno X-u, u vrijeme prosvjeda (Tommyju je inače Twitter račun bio ugašen 2019. godine, ali ga je Elon Musk vratio 2023.).

Pored Twittera, glavno mjesto širenja dezinformacija bio je Telegram. Fast Company je našao grupe koje broje desetak tisuća pretplatnika, a u njima su se dijelile lokacije okupljanja i vodiče kako zapaliti zgrade.

E onda je Elon morao reći svoje…

Građanski rat je neizbježan i za sve je kriv premijer poručio je Elon

Prosvjede u Britaniji Elon je predstavio kao građanski rat koji je nemoguće izbjeći što je poprilično naljutilo britanske vlasti.


Uz to, jednom objavom htio je optužiti premijera Keira Starmera za two-tier policing, sustav koji grublje tretira desničarske prosvjednike. Glasnogovornik premijera poručio je Elonu:

Ne postoji opravdanje za takve komentare. Ono što smo mogli vidjeti u ovoj zemlji je organizirano i ilegalno razbojništvo koje nema mjesta na ulicama niti online.

Prošle godine, UK je usvojio Online Safety Act kojim se želi spriječiti i kažnjavati nezakoniti i štetni sadržaj na internetu. U ovom trenutku njihov regulator Ofcom ne može se pozvati na taj zakon i kazniti Twitter ili Telegram jer se nisu počele primjenjivati sve stavke zakona. Zato je Ofcom poslao otvoreno pismo pružateljima online usluga u Velikoj Britaniji kojim su izrazili zabrinutost zbog upotrebe alata tih pružatelja za poticanje nasilja.

Usput, Elon je tužio oglašivače

Elon, odnosno X, pokrenuo je federalnu tužbu u Texasu protiv Global Alliance for Responsible Media (GARM), globalnog međuindustrijskog saveza koji želi poboljšati digitalnu sigurnost i eliminirati štetni online sadržaj koji djeluje unutar Svjetske federacije oglašivača. Na ovaj se korak odlučilo jer se smatra kako GARM cenzurira konzervativne glasove na internetu i ograničava slobodu govora na Twitteru. 

Zanimljivo je istaknuti kako je ova optužba podignuta nešto više od mjesec dana nakon što se Twitter ponovno pridružio GARM-u, što je potez na kojeg se Elon odlučio kako bi umirio oglašivače na Twitteru. Kako će tužba djelovati na njihov mir?

Googleu je dokazana monopolizacija!

Odluka suca Amita Mehte predstavlja veliku pobjedu za američko ministarstvo pravosuđa, koje je optužilo Google za ilegalno monopoliziranje tržišta internetske pretrage. Iako se nije složio sa svim tvrdnjama vlade, priznao je da Google ima monopol u “uslugama opće pretrage” i “općem tekstualnom oglašavanju u pretrazi.”

Još nije jasno što će ova presuda značiti za budućnost Googleovog poslovanja, jer se odnosi samo na odgovornost, a ne na mjere koje će biti poduzete. U idućoj fazi postupka moglo bi doći do zahtjeva za promjenu poslovnih praksi ili čak podjele Googleovog pretraživačkog posla.

Jedno od najznačajnijih otkrića u ovom slučaju bio je iznos koji Google plaća Appleu kako bi osigurao mjesto zadane tražilice u preglednicima na iPhoneu. Svjedok je otkrio da Google dijeli 36 posto prihoda od pretraživačkog oglašavanja na Safariju s Appleom. Podsjećamo kako je Google Appleu platio 20 milijardi dolara za tu poziciju.

Amazon, Apple i Meta također se suočavaju s vlastitim tužbama za monopolizaciju, a Google će ove jeseni ponovno biti na sudu zbog svog oglašivačkog poslovanja.

Suosnivač OpenAI-ja otišao konkurenciji, a predsjednik na duži odmor

Za kraj, malo karijernih vijesti. John Schulman, jedan od suosnivača OpenAI-ja koji je imao veliku ulogu u stvaranju ChatGPT-ja, napustio je tvrtku i prešao u konkurentski AI startup Anthropic kako bi dobio “nove perspektive”.

Osim toga, predsjednik OpenAI-ja i suosnivač Greg Brockman uzima produženi odmor do kraja 2024.  kako bi se nakon devet godina “napokon opustio”. OpenAI još je nedavno napustio i product manager Peter Deng koji je prije radio u Meti, Uberi i Airtableu.

Ako se Big Techu ovo događa po ljeti, što nas tek onda čeka na jesen? 🍿

pročitaj cijeli članak

Analiza (39)ChatGPT (6)Elon Musk (32)Google (23)Meta (13)OpenAI (5)tiktok (33)Tvrtke i poslovanje (35)