Bez ovog Teslinog izuma današnji život bio bi nezamisliv: Mnogima je pomrsio račune

dnevno - prije 3 mjeseca - link

Genijalac iz Smiljana, Nikola Tesla, rođen je na 10. srpnja 1856. godine, a u povijesti je ostao upamćen kao jedan od najvećih svjetskih izumitelja. Njegovi patenti i teoretski rad na kraju 19. i početkom 20. stoljeća stvorili su uvjete za elektrifikaciju svijeta sustavom polifazne izmjenične struje, a rad na području visokofrekventnih struja i bežičnog prijenosa elektromagnetskih valova razvoj radio tehnike i telekomunikacija.

“Jedan od njegovih najvažnijih izuma je elektromotor na izmjeničnu struju kojim se koristimo u svakom aspektu naših života, od domaćinstva do industrije. Ne bismo mogli ni zamisliti kako bi izgledao život bez upotrebe motora na izmjeničnu struju”, rekao je u razgovoru za HRT dipl. ing. Renato Filipin, viši kustos Tehničkog muzeja Nikola Tesla. Život bez izmjenične struje postao je u današnje doba nezamisliv, ali u vrijeme kad ju je inaugurirao, mnogima su pomršeni računi. Posebno Thomasu Alvi Edisonu.

“Taj rat struja u stvari se svodi na to da je Edison zagovarao istosmjernu struju, a Tesla izmjeničnu. Danas koristimo izmjeničnu, znači ima svoje prednosti. U to vrijeme kad je Tesla došao u Ameriku tek se razvijala istosmjerna struja i jasno da Edisonu nije financijski sjelo da se, kada se nešto novo uvodi, mijenja na sustav koji uvodi Tesla. Čisto financijski je bio taj prijepor”, pojasnio je Filipin.

Proslavili se na njegovim izumima

“Spomenuo bih taj čuveni Teslin transformator, Teslinu zavojnicu, njegove radove na bežičnom upravljanju objektima. Nažalost, ratovi se vode dronovima, a malo ljudi zna da je to krenulo od Tesle i njegova patenta iz 1898. godine”, dodao he Filipin. U SAD-u Tesla je prijavio čak 111 izuma, a brojni njegovi radovi poslije bili podloga za izume kojima su se hvalili drugi znanstvenici.

“Jedna od poznatih priča je ona o Marconiju i izumu radija. Tesla tvrdi da je Marconi, kako bi izumio radio, iskoristio mnogo njegovih patenata. Recimo, otkriće elektronskog mikroskopa, elektrona, lasera, masera, svemirsko zračenje, frekvencije Zemlje, rentgensko zračenje… On je došao do toga u svojim laboratorijima, ali nije imao vremena to i objaviti u časopisima, nego je u pismima, recimo Rentgenu, spomenuo da je došao do tog zračenja pa je ispalo da su Rentgen i on u isto vrijeme radili na istoj stvari”, zaključio je Renato Filipin.

Tesla je umro u New Yorku 7. siječnja 1943. godine u dobi od 86 godina. Uzrok smrti bio je srčani ugrušak, a umro je u sobi broj 3327 hotela New Yorker (odsjedao je navodno samo u sobama čiji je broj bio djeljiv s tri). Teslinom svečanom pokopu prisustvovalo je oko 2000 ljudi, među njima i nobelovci.

Oznaka tajnosti

Kremiran je, a urna s njegovim pepelom danas se nalazi u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu. U doba kad je umro, Tesla je radio na teleforce oružju, svojevrsnoj zraci smrti, koja je trebala služiti za obaranje aviona s neba. Direktor FBI-a J. Edgar Hoover dao je Teslinim dokumentima oznaku najtajnijih materijala, jer su potencijalno mogli biti opasni u rukama neprijatelja (bilo je to doba Drugog svjetskog rata).

Tesla patio od ozbiljne fobije: Zbog paničnog straha točno 18 puta ponavljao istu radnju

Na kraju je oznaka tajnosti skinuta, a dokumente je naslijedio Teslin nećak Sava Kosanović i danas se nalaze u spomenutom beogradskom Muzeju Nikole Tesle. Vezano za grad Zagreb Tesla je jednom prilikom izjavio:

“Smatram svojom dužnošću da kao rođeni sin svoje zemlje pomognem gradu Zagrebu u svakom pogledu savjetom i činom.” To je rekao 24. svibnja 1892. godine, kad je zagrebačkoj gradskoj općini predložio izgradnju centrale izmjenične struje koja je taj prijedlog odbila, piše portal Povijest.hr.

Objava Bez ovog Teslinog izuma današnji život bio bi nezamisliv: Mnogima je pomrsio račune pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Nikola Tesla (5)Planet-X (197)