Bez ove namirnice blagdanski stol je nezamisliv: Evo kako se kreću cijene omiljene uskršnje hrane

dnevno - prije 1 mjesec - link

Gotovo da nema obitelji koja za Veliki tjedan nije pripremila tradicionalnu blagdansku trpezu. Uz kuhanu šunku, kulen i mladi luk, neizostavan dio uskršnjeg ručka su i jaja. Mali poljoprivredni proizvođači na osječkoj tržnici svoja jaja prodaju po cijeni od 20 do 27 centi za komad.

Ta jaja se legu na malim peradarskim farmama, poput one Željka Jurkovića u Dalju. Svakog dana kokoši snesu oko 2500 jaja. Jurković se nada da će sve prodati i prije Uskrsa. “Imamo po veličini jaja M, L, S i XL. Najviše idu L i M”, objašnjava Jurković za HRT.

No, i on je primijetio da je potražnja za jajima prije blagdana slabija nego inače. Ono što on vidi u prodaji, bilježi i statistika. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, godišnja potrošnja jaja po članu kućanstva je 2019. iznosila 136 komada. To je znatno manje nego 2011. godine kad je prosječni član hrvatskog kućanstva svake godine potrošio 153 jaja. Kolika je bila potrošnja jaja u 2022. godini bit će poznato potkraj travnja.

Foto: DZS
Foto: DZS

Drastično poskupljenje

Istovremeno, ova je namirnica, bez koje je Uskrs nezamisliv, drastično poskupjela. Jaja su najjeftinija bila 2019. godine, a otada su poskupjela za 42,5 posto. Najdrastičnija poskupljenja bilježe se od 2021. godine. Samo u 2022. godini jaja su poskupjela za 25,5 posto, a u 2023. njihova je cijena viša za još 7,4 posto.

Ipak, čini se da je rast cijena jaja ove godine ipak stagnirao. Prema podacima Tržišnog cjenovnog informacijskog sustava u poljoprivredi (TISUP) konzumna jaja iz kaveznog uzgoja u veljači ove godine tržena su po dva posto nižim cijenama u odnosu na cijene prethodnog mjeseca. Jedina iznimka su jaja S razreda koja su u prosjeku bila skuplja za 3,5 posto. Prosječna veleprodajna cijena naprodavanijih jaja razreda L i M je iznosila 0,17 odnosno 0,15 eura po komadu.

Cijene jaja većine razreda iz oba uzgojna oblika u veljači ove godine su bile niže u odnosu na cijene otprije godinu dana, za 6,2 posto (podni L) i do 20 posto (kavezni S). Značajno više cijene zabilježene su jedino kod jaja iz podnog uzgoja razreda XL, za 16,3 posto.

Sada se zna zašto je hrana u Hrvatskoj tako skupa: ‘Zbog jedne odluke moramo u šoping u Sloveniju’

Objava Bez ove namirnice blagdanski stol je nezamisliv: Evo kako se kreću cijene omiljene uskršnje hrane pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

cijena (23)Gospodarstvo i turizam (488)uskrs (47)