Banke postavljaju neobičan zahtjev pred Hrvate koji žele kredit: ‘Čudno mi je to sve bilo’

dnevno - prije 2 mjeseca - link

U posljednjih nekoliko godina hrvatskim je građanima sve teže doći do kredita. Banke su postrožile svoje uvjete zbog inflacije, odnosno smanjenja kupovne moći. Time su se osigurale od porasta broja dužnika i nenaplativih kredita, što je s druge strane dobro i za građane, koji neće morati razbijati glavu oko toga hoće li moći otplaćivati kredit i istovremeno imati dovoljno novca za život.

No, nemali je broj građana iznenađen još jednim zahtjevom banke pri podizanju kredita. Naime, one sve češće od svojih klijenata traže dokumentaciju ovjerenu kod javnog bilježnika. To je dodatan trošak od gotovo dvadesetak eura, kojeg građani očito nisu spremni platiti. Zbog toga su neki, poput čitateljice koja nam se javila, odustali od kredita.

“Htjela sam uzeti nenamjenski gotovinski kredit koji bih vratila za nekoliko mjeseci. Kreditno sam sposobna, dokumentacija je bila uredna, ali kad je službenica spomenula ovjeru kod javnog bilježnika samo sam se okrenula i otišla. Što će im to ako ću podići samo nekoliko tisuća eura koje ću vratiti praktički odmah?”, zapitala se naša čitateljica.

Foto: Dragan Matic/CROPIX, Ilustracija

Klijenti banaka nesigurni

Praksa ovjere dokumentacije za kredit kod javnog bilježnika, očito je postala uobičajena. Ona se ne odnosi samo na podizanje kredita, već i na promjene uvjeta otplate. Našeg je čitatelja iznenadila službenica jedne banke, kad mu je rekla da za promjenu termina otplate putem trajnog naloga treba ovjeru javnog bilježnika.

“Poprilično me to iznenadilo. Pitao sam ju je li sigurna, jer nikad nisam čuo da za promjenu termina otplate treba ovjera javnog bilježnika. Ništa mi nije bilo jasno. Čudno mi je to sve bilo. Na kraju je žena ipak rekla da mi ne treba ovjera, ali poslije toga mi nije bilo svejedno”, rekao nam je čitatelj.

Iako je jasno da se banke trebaju osigurati od neplaćanja kredita, postoje brojni instrumenti kojima to mogu činiti. Stoga smo upitali vodeće banke u Hrvatskoj, zbog čega, uz sve ostalo, traže i ovjeru javnog bilježnika. Ispada da to ne traže u svim slučajevima. Štoviše, ovjera se odnosi na samo jedan dokument.

Foto: Boris Kovacev / CROPIX

Dodatni instrumenti osiguranja

“Klijenti trebaju napraviti javnobilježničku ovjeru potpisa kod ugovora o kreditu, izuzev za gotovinske kredite do iznosa 20.000 eura (tzv. Express kredit) kod kojih javnobilježnička ovjera nije potrebna, naravno ako su zadovoljeni svi drugi uvjeti. OTP banka traži javnobilježničku ovjeru potpisa ako se uz ugovor prikuplja zadužnica kao instrument osiguranja”, kratko su nam poručili iz OTP banke.

Iz Hrvatske poštanske banke (HPB) poručuju kako je javnobilježnička ovjera potrebna kod podizanja gotovinskih nenamjenskih kredita u iznosu od 1500 do 40.000 eura i rok otplate od 24 do 120 mjeseci. Njihovi klijenti i osobe koje u toj banci žele podići kredit, uz dokumentaciju kojom dokazuju svoju kreditnu sposobnost, poput tri posljednje platne liste ili evidencije REGOS-a o statusu osiguranja u proteklih 12 mjeseci, trebaju donijeti i izjavu o zapljeni po pristanku dužnika potvrđena kod javnog bilježnika te zadužnicu ovjerenu kod javnog bilježnika.

“Ukoliko se procijeni potrebnim, banka može tražiti i dodatne instrumente osiguranja. Banka ima diskrecijsko pravo i odbiti traženi kredit, bez dodatnog obrazloženja”, stoji u Uvjetima za odobravanje gotovinskih nenamjenskih kredita HPB-a.

Hrvati, već danas morate dignuti novac iz banke: Štedišama se ne piše dobro

Ovjera ovisi o visini kredita

Addiko banka, pak, ovjeru zadužnice kod javnog bilježnika uvjetuje time podiže li se kredit u poslovnici ili online. Za sve one koji dođu u njihove poslovnice, ovjera zadužnice kod javnog bilježnika nije potrebna ako je kredit manji od 10.000 eura. Oni koji podižu kredit online trebaju proći proces indentifikacije koji se obavlja kod javnog bilježnika.

Iz Zagrebačke banke, pak, tvrde da ovjera kod javnog bilježnika nije potrebna, osim u slučaju podizanja kredita u iznosu većem od 13.300 eura i ročnosti duže od 84 mjeseca. Za takve kredite je kod javnog bilježnika potrebno ovjeriti izjavu o zapljeni po pristanku dužnika i zadužnicu.

Upitali smo banke i traže li ovjeru kod javnog bilježnika u slučaju promjene uvjeta otplate kredita. Iz banaka koje su nam odgovorile poručili su kako to ne čine. Štoviše, u ponekima je promjena datuma otplate putem trajnog naloga potpuno proizvoljna i besplatna, dok je u drugima sama opcija otplate kredita putem trajnog naloga besplatna.

Stiže promjena za sve Hrvate: Nepažljivi bi mogli ostati bez dosta novca

Objava Banke postavljaju neobičan zahtjev pred Hrvate koji žele kredit: ‘Čudno mi je to sve bilo’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

banke (12)Gospodarstvo i turizam (500)