Amerikanci stvaraju nadzvučnu podmornicu: Jurit će brzinom od 5800 km/h

dnevno - prije 3 mjeseca - link

Tvrtka Lockheed Martin i NASA u siječnju su otkrile eksperimentalni zrakoplov X-59 za koji se očekuje da će letjeti 1,4 puta brže od zvuka (1490 km/h) bez stvaranja eksplozivnog zvučnog praska. Taj bi mlažnjak trebao odigrati ključnu ulogu u ponovnom uspostavljanju supersoničnih komercijalnih zračnih putovanja.

No Amerikanci sada rade na podmornici koja bi mogla putovati čak triput brže od X-59. Iako to zvuči nevjerojatno, teoretski jest moguće roniti tim brzinama. Znanstvenici s Državnog sveučilišta u Pennsylvaniji 2016. započeli su razvoj revolucionarne podmornice koja može postići nadzvučne brzine.

Zaključili su da je jednostavno rješenje za prevladavanje otpora pod vodom – stvaranje mjehura. Tehnologija nazvana superkavitacija uronit će podmornicu u mjehur od zraka i tako smanjiti otpor vode.

Brojni izazovi

Ta tehnologija, iznenađujuće, nije nova. Sovjeti su je razvili tijekom hladnoratovskog razdoblja za torpedo Shakval. Postizao je brzinu 370 km/h, čineći ga puno bržim od bilo kojeg drugog konvencionalnog torpeda.

No Amerikanci nisu jedini koji rade na stvaranju nadzvučne podmornice. Institut za tehnologiju u Harbinu (Kina) također rade na nadzvučnoj podmornici koja se oslanja na superkavitaciju.

Teoretski, ta bi tehnologija mogla pomoći podmornici da postigne nadzvučne brzine pod vodom i to do nevjerojatnih 5800 km/h. Ako se razvije, nadzvučna podmornica smanjila bi vrijeme putovanja od New Yorka do Londona na samo 50 minuta.

Nadalje, 8270 km između San Francisca i Tokija podmornica bi mogla prijeći u samo 90 minuta.

Ipak, ne treba očekivati da će nadzvučna podmornica zaživjeti ubrzo jer postoje neki ozbiljni izazovi na putu.

Konvencionalni propeleri nikada neće moći pomoći u pogonu plovila do takvih brzina. Podmornica bi trebala imati moćan podvodni raketni motor kakav još nije razvijen.

Zatim postoje i problemi s upravljanjem jer tradicionalna kormila neće raditi u mjehuru i na tim brzinama.

Novi detalji užasa kroz koji su prošli putnici podmornice Titan: U zadnjim trenucima doživjeli su horor

Koje su podmornice najbrže?

Utvrđena izvješća pokazuju da je samo nekolicina podmornica sposobna za brzine veće od 30 čvorova (56 km/h). Eksperimentalni USS Albacore 1965. postigao je brzinu od 33 čvora (61 km/h).

Nadalje, 1968. utvrđeno je da sovjetska podmornica klase Studeni postigla brzinu od 31 čvora (57 km/h). Kao odgovor, mornarica Sjedinjenih Država razvila je podmornicu klase Los Angeles s brzinom od 30-32 čvora (56-59 km/h).

Ruski brod klase Akula navodno može ploviti pod vodom brzinom od 35 čvorova (65 km/h). Njegov prethodnik, klasa Alfa, mogao je postići kratke nalete brzine od 40-45 čvorova (74-83 km/h) dok je bio pod vodom.

Također postoje tvrdnje da je sovjetska podmornica s dva propelera K-222, s unutarnjim i vanjskim trupom od titana, dosegla 44,7 čvorova (83 km/h) tijekom ispitivanja 1969. godine.

Objava Amerikanci stvaraju nadzvučnu podmornicu: Jurit će brzinom od 5800 km/h pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Planet-X (153)