Alice in Blockchains pokreću besplatnu Blockchain Art Akademiju za umjetnice

netokracija - prije 3 dana - link

Alice in Blockchains, neprofitna ženska udruga za fintech, kriptovalute i blockchain prošle je godine u sklopu Web3 Tales konferencije u Muzeju suvremene umjetnosti upoznala javnost s NFT-ima, kroz prvu međunarodnu NFT izložbu u Hrvatskoj na temu “Techno Healing – Finding Resilience and Well-Being in a Digital World”, predstavljajući jedinstvene radove 10 svjetskih umjetnica i non binarnih osoba, pionirki digitalnog stvaranja.

U tom duhu, ove godine donose besplatnu Blockchain Art Akademiju namijenjenu umjetnicama, grafičkim dizajnericama, fotografkinjama… iz cijele Europe.

Radi se o online akademiji, koja će se održati u periodu od 14. do 18. listopada 2024. kroz 10 edukativnih online sesija (predavanja i radionica) te povezati 90 umjetnica s mentorima koji svoju profesionalnu pozadinu pronalaze u blockchainu, umjetnosti, marketingu, strateškom planiranju i mnogim drugima sektorima, omogućavajući sveobuhvatnu edukaciju.

FLUX Female Digital Creativity projekt kreiran je uz podršku Europske unije i u suradnji s renominiranim kulturnim i tehnološkim organizacijama iz Hrvatske, Italije i Slovenije: Labin Art Express (Istra, Hrvatska), MEET Digital Culture Centre (Milano, Italija), MOTA Museum of Transitory Art (Ljubljana, Slovenija) i Alice in Blockchains (Zagreb).

Platforma za prezentaciju i promociju u svijetu digitalne umjetnosti

Svrha projekta je pružiti umjetnicama potrebna znanja, platformu za prezentaciju i prilike za promociju u svijetu digitalne umjetnosti, s posebnim naglaskom na inovativni medij blockchaina. Najuspješnije polaznice imat će priliku izlagati svoje radove tijekom 2025. u 3 europska grada: Milano, Ljubljana, Labin, a u sklopu manifestacija i izložbi organiziranih od strane partnera projekta.

FLUX stvara jednake prilike u NFT umjetničkoj sferi, stavljajući umjetnice u središte svih aktivnosti, izjavila je Klara Kovačević, stručnjakinja za digitalni razvoj u Googleu i jedna od mentorica na projektu.

FLUX nije samo o stvaranju prekrasne digitalne umjetnosti – to je i program osnaživanja umjetnica da izgrade uspješnu digitalnu karijeru. Naša radionica ih oprema potrebnim znanjem za predstavljanje njihovog rada online, povezivanje s globalnom publikom i pretvaranje njihove strasti u održiv izvor prihoda.

Od izrade NFT-a do tehnika digitalnog marketinga

Polaznice će kroz interaktivne radionice i predavanja naučiti osnove blockchaina, kriptovaluta, digitalnih novčanika, NFT-a, potom osvijestiti utjecaj virtualne i proširene stvarnosti na umjetničko izražavanje, kako kreirati izložbu u metaverseu, naučit će izraditi NFT na nekoliko različitih platformi, kroz primjere će im se približiti kako da svoje radove predstave široj publici kroz različite kanale…

Veliki naglasak je na marketingu i kako iskoristiti prisutnost na društvenim medijima, koliko je važno imati profesionalni portfolio i web stranicu, kako napraviti dobru strategiju digitalnog marketinga, kako uključiti followere i publiku, koliko je važno ispričati dobru priču publici, a isto tako polaznice će dobiti uvid u zakonodavne okvire i intelektualno vlasništvo na razini Europske unije.

Naš je cilj nadahnuti i opremiti umjetnike znanjem i alatima za napredovanje u digitalnom okruženju koji se ubrzano razvija, njegujući kulturu suradnje i inovacije, istaknula je Vanja Žanko predsjednica Nomada – Hrvatskog ureda za suvremenu umjetnost te također jedna od mentorica akademije.

Moram priznati da sam uzbuđena vidjeti kako će sudionice iskoristiti ovu prilike za napredak u svojim karijerama i pridonijeti dinamičnom polju digitalne umjetnosti. Imamo priliku zajedno oblikovati sutrašnjicu u kojoj suvremena umjetnost iz naše regije igra ključnu ulogu na globalnoj umjetničkoj sceni.

A koliko je važno biti digitalno prisutan objasnio je jedan od mentora akademije, Nik Kolveshi Radlović, osnivač Kolekcionarta, prve hrvatske digitalne platforme za popularizaciju hrvatske umjetnosti:

Prednost digitalnih platformi i društvenih mreža je što nam omogućuju da dođemo do publike gdje god da se ona nalazila, a ključ uspjeha u građenju zajednice koja je angažirana je kvaliteta, konzistentnost i autentičnost sadržaja koji im se servira – bilo da je on informativan, edukativan ili promotivan. Međutim, najljepši dio bavljenja umjetnošću je interakcija, tako da su događanja gdje se ljudi fizički okupljaju neizostavan dio promocije i popularizacije umjetnosti.

Prijave do 30. kolovoza!

FLUX poziva sve zainteresirane umjetnice da kroz kratku izjavu opišu sebe i svoju umjetničku praksu te pošalju nekolicinu fotografija koje najbolje prikazuju njihov rad (maksimalno pet djela, bilo digitalnih ili fizičkih) na fluxprojecteu@gmail.com ili putem forme na web stranici projekta https://fluxproject.eu/ do 30. kolovoza 2024. godine. Sudjelovanje u programu je besplatno, a odabrane sudionice će dobiti sve potrebne resurse i materijale bez ikakvih troškova.

pročitaj cijeli članak

Karijere (31)